مدیرکل آژانس: امیدوارم کانال گفت‌وگو برای ازسرگیری فعالیت‌ راستی‌آزمایی در ایران ایجاد کنم

۱۴۰۰/۹/۱

در آستانه از سرگیری مذاکرات وین، علی باقری کنی، معاون وزرات خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران به تداوم فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «آمریکا چاره‌ای جز پذیرش واقعیت جدید ندارد.» همزمان، مدیرکل آژانس از سفر به تهران برای رسیدگی به موضوعات باقی‌مانده خبر داد.

باقری کنی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که روز دوشنبه اول آذر منتشر شد، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های هسته‌ای گفت جمهوری اسلامی به فعالیت‌های هسته‌ای خود «مطابق با مفاد توافق هسته‌ای» ادامه می‌دهد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام، به صورت مرحله‌ای مفاد برجام را نقض کرده و برنامه غنی‌سازی اورانیوم را شدت بخشیده است.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد تا زمانی که طرف دیگر به برجام پایبند نباشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که تهران سیاست هسته‌ای کنونی خود را تغییر دهد.

این مذاکره‌کننده ارشد ایران همچنین اضافه کرد: «بازگشت به توافق هسته‌ای مستلزم اراده سیاسی آمریکا و اروپاست.»

سفر گروسی به ایران

این اظهارات در حالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز دوشنبه در توییتی با اشاره به سفرش به تهران ابراز امیدواری کرد بتواند یک کانال ثمربخش گفت‌وگوی مستقیم جهت از سرگیری فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری آژانس در ایران ایجاد کند.

پیشتر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره سفر گروسی به تهران گفته بود: «امیدوارم این سفر هم مانند سفرهای قبلی سازنده باشد.»

قرار است گروسی دوشنبه اول آذر وارد تهران شود و روز سه‌شنبه دوم آذر با محمد اسلامی معاون ابراهیم رییسی و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

آژانس با تایید این دیدارها در توییتی نوشت انتظار می‌رود گروسی در فرودگاه وین کنفرانس خبری هم داشته باشد.

گروسی پیشتر در سفر قبلی خود به تهران با اسلامی دیدار کرده بود، اما این اولین دیدارش با امیرعبداللهیان خواهد بود.

خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست هفتگی خود درباره این سفر اضافه کرد: «ما همواره به آژانس توصیه کردیم در مسیر همکاری‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها جهت‌گیری‌های سیاسی و اغراض سیاسی‌شان را به نام آژانس جلو ببرند.»

سفر مدیرکل آژانس به تهران پس از انتشار گزارش اخیر آژانس صورت می‌گیرد که در آن تاکید شده ایران به طور قابل‌توجهی ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درجه خلوص بالای خود را در ماه‌های اخیر افزایش داده و همچنان محدودیت‌هایی را برای نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی خود اعمال می‌کند.

بر اساس این گزارش که هفته گذشته منتشر شد، حجم اورانیوم ۶۰ درصدی ایران که می‌توان آن را برای ساخت سلاح اتمی پالایش کرد، به ۱۷.۷ کیلوگرم رسیده است.

آمریکا و شرکایش در اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که اگر ادامه مذاکرات با ایران بی‌نتیجه باشد، برجام بی‌فایده تلقی خواهد شد.

نشست شورای حکام آژانس

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

قرار است در این نشست، گزارش کمیته همکاری و کمک فنی، راستی‌آزمایی و نظارت در ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، اجرای پادمان‌ها در کره شمالی و همچنین اجرای ان‌پی‌تی در سوریه مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین در این جلسه که به صورت غیرعلنی برگزار خواهد شد رافائل گروسی بیانیه‌ای را قرائت می‌کند و پس از جلسه نیز در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران شرکت کند.

در نشست پیشین شورای حکام که در ماه سپتامبر برگزار شد، چهار کشور غربی از ارائه قطعنامه خود علیه ایران در نشست این شورا چشم‌پوشی کردند.

مستند کوتاه: نیکیتا خروشچف
نگاه روز
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید