شورای امنیت حمله حوثی‌های مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در صنعا را به شدت محکوم کرد

۱۴۰۰/۸/۲۸

شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای که به تصویب قاطع هر ۱۵ کشور عضو آن رسید حمله شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در صنعا را «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم کرد و از این گروه خواست هر چه سریع‌تر محل سفارت را ترک کرده و افراد بازداشت شده را فورا آزاد کند.

بیانیه شورای امنیت همچنین تاکید کرد که دارایی‌ها و آرشیو سفارت آمریکا باید تحت محافظت بوده و به آنها تعرض نشود.

وزارت خارجه آمریکا روز ۹ نوامبر، ۱۸ آبان، اعلام کرده بود که درپی تلاش‌های دیپلماتیک بیشتر این کارکنان آزاد شده‌اند، اما هنوز تعدادی از آنها در بازداشت هستند و تلاش‌ها برای آزادی آنها ادامه دارد.

روز چهارشنبه نیز، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، از حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن خواسته بود که دو کارمند این سازمان را که در اوایل نوامبر دستگیر کردند، آزاد کنند.

از سوی دیگر، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه صالح مسفر الشاعر، یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد الشاعر بر مصادره اموال توسط حوثی‌ها در یمن به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار نظارت داشته است.

در همین حال، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز پنج‌شنبه از رهگیری و انهدام یک موشک بالستیک حوثی‌های مورد حمایت ایران که به سمت جازان پرتاب شده بود، خبر داد.

این ائتلاف با اشاره به رصد تحرکات خصم‌آمیز از فرودگاه صنعا گفت که حوثی‌ها در حال تبدیل این فرودگاه بین‌المللی به پایگاهی برای انجام حملات خود هستند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز چهارشنبه نیز از حمله به انبارها و مواضع‌ حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن، یک پایگاه مخفی نیروهای سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان و پایگاه هوایی الدیلمی در صنعا خبر داده بود.

از سوی دیگر، دو منبع نزدیک به شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به خبرگزاری فرانسه گفتند که از ماه ژوئن در درگیری‌ها با نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی حدود ۱۵ هزار حوثی در نزدیکی شهر مارب یمن کشته شده‌اند.

خلاصه خبرها
نیویورک؛ شلوغ‌ترین شهر آمریکا
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید