وزیر خارجه فرانسه: اگر مذاکرات وین ساختگی باشد برجام پوچ و توخالی می‌شود

۱۴۰۰/۸/۲۸

وزیر خارجه فرانسه هشدار داد اگر مذاکرات وین ساختگی و قلابی باشد، طرف‌های مذاکره نیز برجام را پوچ و بیهوده در نظر خواهند گرفت؛ همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران شرط‌هایی همچون تضمین آمریکا و لغو یک‌جای تحریم‌ها را تکرار کرده است.

ژان‌ایو لودریان،‌ وزیر خارجه فرانسه،‌ در مصاحبه‌ای که روز جمعه در روزنامه «لوموند» منتشر شد گفت اگر مذاکرات با ایران که قرار است هشتم آذر در وین برگزار شود، «ساختگی به نظر برسد، مذاکره‌کنندگان مجبورند برجام را بیهوده تلقی کنند».

روز پنجشنبه نیز سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران را «به شدت نگران‌کننده» خوانده و گفته بود نشست هفته آینده شورای حکام باید پیام قاطعی به ایران بدهد.

این اظهارات با واکنش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روبه‌رو شد؛ او گفت موضع‌گیری مقام‌های سیاسی کشورها با هدف تاثیرگذاری بر رفتار آژانس، خدشه به حیثیت فنی و تخصصی و مشروعیت بین‌المللی این نهاد است.

لودریان در مصاحبه با لوموند همچنین تاکید کرد که در این مذاکرات ابتدا باید بررسی شود که آیا گفت‌وگوها از نقطه پایان مذاکرات قبلی ادامه می‌یابد یا خیر.

یک هفته پیش علی باقری‌، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، پس از پایان سفر به لندن در واکنش به سخنان مقامات اروپا درباره از سرگیری مذاکرات وین از نقطه پایانی قبلی گفته بود که اول باید به «موضوع لغو تحریم‌های آمریکا رسیدگی شود.»

او در مصاحبه با روزنامه گاردین نیز گفته بود که جمهوری اسلامی خواستار تضمینی است که آمریکا به موجب آن نتواند در آینده از توافق‌ احتمالی هسته‌ای با تهران خارج شود.

در همین حال سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما با تکرار این مواضع تاکید کرد که شرط بازگشت آمریکا به برجام «برداشتن تحریم‌ها به صورت موثر، یک‌جا و قابل راستی آزمایی» است.

او همچنین گفت که «امضای رییس جمهور آمریکا قابل اتکا نیست» و جمهوری اسلامی خواستار تضمین‌هایی است که واشینگتن «حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت».

مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ قرار است هشتم آذر در وین برگزار شود.

در همین حال قرار است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه دوم آذر برای گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی عازم تهران شود.

در ماه‌های اخیر کاهش دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات اتمی ایران، از جمله سایت کرج، به افزایش تنش‌ میان ایران و آژانس منجر شده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال دو روز پیش به نقل از دیپلمات‌های مطلع گزارش داده بود که ایران تولید تجهیزات سانتریفیوژهای پیشرفته را در تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران (‌تسا) در کرج از سر گرفته است.

در همان روز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران به طور قابل توجهی ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درجه خلوص بالای خود را در ماه‌های اخیر افزایش داده و همچنان محدودیت‌هایی را برای نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی خود اعمال می‌کند.

بر اساس این گزارش حجم اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به ۱۷.۷ کیلوگرم رسیده و این رقم افزایشی ۸ کیلویی را از ماه اوت نشان می‌دهد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید