نشست مشترک آمریکا، سه کشور اروپایی و شورای همکاری خلیج فارس؛ محکومیت اقدامات مخرب ایران

۱۴۰۰/۸/۲۷

آمریکا و سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در نشستی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس، درباره اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه، از جمله اقدامات ایران، به رایزنی و تبادل نظر پرداخته‌اند.

بنابر بیانیه مشترک آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، این نشست روز پنجشنبه برگزار شد و شرکت‌کنندگان در آن، ضمن بحث درباره موضوعات مربوط به برجام، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را محکوم کردند.

بنابر همین گزارش، شرکت‌کنندگان در این نشست ضمن ابراز نگرانی از «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه»، بر اهمیت دستیابی و اجرای سریع یک راه‌حل برای مذاکره جهت احیای برجام تاکید کردند.

به نوشته بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی، در این نشست که با حضور رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برگزار شد، مقام‌ها به گفت‌وگو درباره دور هفتم مذاکرات هسته‌ای وین پرداختند و تاکید کردند که گفت‌وگوهای منطقه‌ای تقویت شده و احیای برجام به نفع خاورمیانه است.

آنها همچنین اعلام کردند که احیای برجام مشارکت‌های منطقه‌ای و تبادلات اقتصادی بیشتری را ممکن می‌سازد و پیامدهای طولانی‌مدتی برای رشد و رفاه همه مردم منطقه از جمله ایران را به دنبال خواهد داشت.

این کشورها همچنین با اشاره به «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» از جمله استفاده و انتقال موشک‌های بالستیک و پهپاد برای حمله به کشورهای منطقه، بر عزم خود برای ادامه رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی گسترده‌تر در منطقه تاکید کردند.

نمایندگان کشورهای اروپایی و فرستاده ویژه آمریکا همچنین از تلاش‌های شرکای منطقه‌ای خود برای تنش‌زدایی و ترویج گفت‌وگو در منطقه استقبال کردند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت در این نشست درباره دو مسیر پیش روی ایران گفت‌وگو کردند.

او این مسیرها را «ادامه تنش و بحران هسته‌ای یا احیای برجام و ایجاد فرصت‌ها» خواند و افزود زمان انتخاب برای ایران کوتاه است.

شامگاه چهارشنبه همچنین آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای، سیاست‌های «تهاجمی و خطرناک» جمهوری اسلامی، از جمله گسترش موشک‌های بالستیک پیشرفته و سامانه پهپادی، را محکوم کردند.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
خبر شامگاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید