گزارش جدید آژانس: ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به ۱۷.۷ کیلوگرم افزایش یافته است

۱۴۰۰/۸/۲۶

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران به طور قابل‌توجهی ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درجه خلوص بالای خود را در ماه‌های اخیر افزایش داده و همچنان محدودیت‌هایی را برای نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی خود اعمال می‌کند.

بر اساس گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز چهارشنبه ۲۶ آبان منتشر شد، برآوردهای انجام شده در ابتدای ماه نوامبر، نشان می‌دهد حجم اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به ۱۷.۷ کیلوگرم رسیده است. این رقم افزایشی ۸ کیلویی را از ماه اوت نشان می‌دهد.

آژانس همچنین اعلام کرد هنوز دسترسی به تاسیسات تولید قطعات سانتریفیوژ در کرج برای نصب دوباره دوربین‌های نظارتی در این سایت ندارد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش احتمال به‌کارگیری دوربین‌های نظارتی آژانس توسط عاملان حمله اخیر به این سایت را آن طور که ایران مدعی است، قاطعانه رد کرد.

بر اساس گزارش آژانس، مقامات ایرانی به آژانس اطلاع داده‌اند که «در حال تحقیق برای تعیین این هستند که آیا تروریست‌ها از تجهیزات آژانس استفاده کرده‌اند یا نه.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر نیز از این که مجوز ضروری برای دسترسی به سایت کرج را ندارد، انتقاد کرده بود.

طبق این گزارش، بازرسان این آژانس نیز همچنان در معرض «بازرسی‌های فیزیکی بیش از حد تهاجمی» مقام‌های امنیتی در تاسیسات اتمی در ایران هستند.

شهریورماه، وال‌ استریت ژورنال در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها اعلام کرد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی طی چند ماه گذشته، چندین بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند و آمریکا از ایران خواسته فورا این رفتار را متوقف کند.

پس از مدت‌ها تعلل جمهوری اسلامی در تعیین زمان سفر گروسی به تهران، روز چهارشنبه اعلام شد که قرار است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دوشنبه آینده به تهران سفر کند.

این سفر همزمان با برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین یک هفته پیش از ازسرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام انجام می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت این میزان از اورانیوم را که با درجه خلوص بالا غنی‌شده می‌توان به راحتی برای ساخت سلاح اتمی پالایش کرد.

همچنین در این مدت حدودا دو ماهه، حجم ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران از ۸۴.۳ به ۱۱۳.۸ کیلوگرم رسیده است.

این در حالی است که در چارچوب برجام، جمهوری اسلامی مجاز است اورانیوم را بیش از ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی نکند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین مستقر است، به اعضای خود گفته که هنوز نمی‌تواند ذخایر دقیق اورانیوم غنی‌شده ایران را به دلیل محدودیت‌هایی که تهران از اوایل سال جاری میلادی برای بازرسان سازمان ملل متحد اعمال کرده، راستی‌آزمایی کند.واکنش ایران به گزارش آژانس

در واکنش به گزارش جدید آژانس، محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد: «با وجود تفاوت نظرهای فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوعات فیمابین همچنان ادامه دارد.»

او همچنین از کشورهای عضو آژانس خواست «از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند».

نماینده جمهوری اسلامی افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با درصد خلوص بالا را «همچنان با اطلاع آژانس» دانست.

او گفت که بر اساس این گزارش، فقط «یک مورد اختلاف نظر» میان تهران و آژانس وجود دارد که آن هم مربوط به عدم دسترسی آژانس به تاسیسات کرج است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز سه‌شنبه به نقل از دیپلمات‌های مطلع گزارش داد ایران در تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران در کرج تولید تجهیزات سانتریفیوژهای پیشرفته را از سر گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید