فرانسه با اشاره به نشست آتی شورای حکام، خواستار همکاری کامل تهران و آژانس شد

۱۴۰۰/۸/۱۸

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در گفت‌وگو تلفنی با حسین امیرعبداللهیان با اشاره به نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر اهمیت همکاری کامل ایران و آژانس تاکید کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۱۸ آبان با انتشار بیانیه‌ای نوشت لودریان در ادامه بیانیه اخیر سران چهار کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، بر اهمیت و فوریت ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین که در روز ۲۰ ژوئن متوقف شد، تاکید کرد.

رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی هشتم آبان در حاشیه نشست گروه بیست در رم، در بیانیه‌ای مشترک، با ابراز نگرانی از شتاب گرفتن اقدامات هسته‌ای ایران و همچنین توقف مذاکرات احیای برجام از سوی ایران، بر عزم خود برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد تاکید کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه فرانسه، لودریان به امیرعبداللهیان گفت که مذاکرات هسته‌ای باید بر اساس همان مسائلی که تا تاریخ ۲۰ ژوئن، مورد مذاکره قرار گرفته بود، از سرگرفته شود.

این موضع‌گیری لودریان در حالی است که جمهوری اسلامی پس از آغاز دولت ابراهیم رئیسی خواستار تغییر در چگونگی مذاکرات شده است.

همچنین وزیر خارجه فرانسه در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به حمله اخیر به اقامتگاه نخست وزیر عراق، بر «تعهد تزلزل‌ناپذیر فرانسه به امنیت و ثبات عراق» تاکید کرد.

روز دوشنبه، خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امنیتی عراق از نقش شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در حمله پهپادی علیه مصطفی الکاظمی خبر داد.

به گزارش وزارت خارجه جمهوری اسلامی، امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با لودریان بار دیگر خواستار «ارائه تضمین» از سوی آمریکا و «انجام راستی‌آزمایی موثر» درباره لغو احتمالی تحریم‌ها شد.

او گفت جمهوری اسلامی «بی‌اعتنا» به تحریم‌های آمریکا «توان دفاعی» خود را افزایش می‌دهد. امیرعبداللهیان همچنین در این گفت‌وگو بار دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به «سیاسی‌کاری» متهم کرد.

گفت‌وگوی وزیران خارجه فرانسه و ایران در حالی است که قرار است علی باقری‌کنی، معاون وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه در پاریس با مقام‌های فرانسوی دیدار و گفت‌وگو کند.

در روزهای اخیر و در واکنش به موضع‌گیری وزارت خارجه فرانسه که نسبت به همکاری نکردن تهران با آژانس هشدار داده بود، سایت نور نیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران و روزنامه انگلیسی‌زبان تهران‌تایمز، فرانسه را «پلیس بد» مذاکرات هسته‌ای خواندند و پاریس را به «رهبری یک کارزار دیپلماتیک علیه ایران در آستانه نشست شورای حکام آژانس» متهم کردند.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه: نیکیتا خروشچف
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید