معاون سازمان اوقاف: بیش از ۸ هزار امام‌زاده در کشور داریم

۱۴۰۰/۸/۱۷

مهدی پندار، معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع سازمان اوقاف، با بیان اینکه بیش از هشت هزار امام‌زاده در کشور داریم، گفت: «یک میلیون و ۴۰۰ هزار رقبه نیز در کشور شناسایی کرده‌ایم که در حال شناسنامه‌دار شدن هستند و علاوه بر این، نزدیک ۲۳۰ هزار موقوفه‌ هم در سراسر کشور داریم.»

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع سازمان اوقاف یک‌شنبه شب در مراسم افتتاح طرح زائران رضوی در مشهد به ابعاد گسترده املاک و دارایی‌های این سازمان از زمین، باغ، شرکت، ساختمان و انواع املاک اشاره کرده و افزود که سازمان اوقاف اگرچه اجرای امینانه نیات واقفین را برعهده دارد اما قبل از این اقدام حتما باید درآمدی کسب کند که حاصل از موقوفات باشد.

مهدی پندار خاطرنشان کرد که کوچکترین واحد در سازمان اوقاف «رقبه» است که می‌تواند یک زمین هزار هکتاری، یک واحد آپارتمان، موتورسیکلت و یا ایده یک فرد باشد، گفت که یک میلیون و ۴۰۰ هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه‌دار شدن هستند.

این مقام سازمان اوقاف اضافه کرد که نزدیک ۲۳۰ هزار موقوفه هم در سراسر کشور داریم که در برخی موارد تولیت مشخصی ندارد و مجهول‌التولیت بوده یا تولیت آنان به حکومت اسلامی واگذار شده است و سازمان اوقاف وظیفه حفظ، صیانت و اداره این موقوفات را برعهده دارد.

پندار اضافه کرد که «وقف پول و سهام» نیز یکی از موضوعاتی است که سازمان اوقاف آن را طراحی کرده است که در این وقف افرادی که دارایی ندارند می‌توانند مقداری پول وقف کنند و وقف سهام که هر دو مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

معاون بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف افزود که این سازمان یک شرکت تخصصی در حوزه معدن ایجاد کرده است که کار استخراج، بهره‌برداری و طراحی معادن را بر عهده دارد، در حوزه سلامت شرکت سلامت کوثر را دارد و شرکت‌های سازمان اوقاف در اوضاع کرونایی مواد مصرفی بهداشتی و مصرفی را تامین کردند.

مهدی پندار افزود که سازمان اوقاف در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان تا دامپروری نیز فعالیت می‌کند و از جمله در یکی از شرکت‌های این سازمان برای اولین‌بار تولید و انتقال جنین گوساله نیز انجام می‌‌شود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید