باراک اوباما: دنیا در مقابله با گرمایش جهانی به نقطه مطلوب نزدیک هم نیست

۱۴۰۰/۸/۱۷

باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا، گفت خبر بد برای اجلاس آب و هوایی گلاسگو این است که دنیا در ارتباط با مقابله با گرمایش جهانی به نقطه مطلوب نزدیک هم نیست.

او با اشاره به روسیه و چین و همچنین سیاستمداران جمهوری‌خواه در آمریکا، از آنهایی که برای پرهیز از از اقدام برای مقابله با تغییرات اقلیمی سیاست‌بازی می‌کنند، انتقاد کرد.

اوباما گفت: «بسیار ناامید‌کننده است که رهبران چین و روسیه به عنوان دو کشور از بزرگترین تولید‌کنندگان گازهای گلخانه‌ای جهان، از شرکت در نشست گلاسگو خودداری کردند.»

رییس جمهوری پیشین آمریکا در این مورد اضافه کرد تاکنون به نظر می‌رسد طرح ملی این دو کشور حاکی از فقدان فوریت برای اقدام و تمایل به حفظ وضعیت موجود است.

دومین هفته نشست گلاسگو آغاز شده است. تاکنون چهار موضوع اصلی در مذاکرات این نشست مورد بررسی قرار گرفته است.

نشست گلاسگو با یک بیانیه کلی به پایان می‌رسد. این بیانیه به مثابه یک اعلامیه سیاسی است که توافق بین کشورها برای مبارزه با تغییرات اقلیمی را اعلام می‌کند.

انبوهی از برنامه‌هایی که در آغاز مذاکرات سی‌او‌پی ۲۶ در گلاسگو در مورد موضوعاتی از جمله پایان دادن به جنگل زدایی، کاهش انتشار گاز متان، تامین مالی بیشتر برای سرمایه‌گذاری سبز و حذف تدریجی استفاده از زغال سنگ، اعلام شده احتمالا در بیانیه نهایی درج می‌شوند. حتی اگر تنها برخی از کشورها هر یک از این قراردادها را امضا کرده باشند، کشورهای دیگر بعدها تشویق خواهند شد این قراردادها را امضا کنند.

تاکید بر حفظ گرمایش زمین در سطح یا کمتر از ۱/۵ درجه سانتیگراد (۲/۷ درجه فارنهایت) تا پایان قرن، نیز در مذاکرات این نشست، مهم تلقی می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید