اسرائیل تا سال ۲۰۲۴ تعداد تسلیحات نقطه‌زن خود را به شکل «بسیار قابل توجهی» افزایش می‌دهد

۱۴۰۰/۸/۱۷

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند ارتش این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ تعداد تسلیحات نقطه‌زن موجود در زرادخانه خود را به شکل بسیار قابل توجهی افزایش دهد.

اسرائیل در سال‌های گذشته ده‌ها هزار سلاح نقطه‌زن و هدایت‌شونده از آمریکا خریده و صدها قبضه «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» یا JDAM را در عملیات «محافظان دیوار» در ماه مه در نوار غزه به کار برد.

با اینکه به اندازه مهمات مصرف‌شده در جنگ اخیر، مهمات جدید از آمریکا وارد شده است،‌ اما منابع آگاه به جروزالم پست گفته‌اند پس از تصویب بودجه ۱/۵ میلیارد دلاری برای مقابله با تهدید ایران، ارتش اسرائیل قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ مهمات و سلاح‌های نقطه‌زن بیشتری خریداری کند.

در اواخر مهرماه، کانال ۱۲ اسرائیل اعلام کرد که این کشور رقمی بالغ بر ۱/۵ میلیارد دلار را به تقویت توانمندی‌های نظامی خود به منظور حمله به تاسیسات اتمی ایران اختصاص داده است.

به گفته این شبکه،‌ بودجه فوق قرار است صرف تهیه و تقویت انواع هواپیما و جنگنده، پهپادهای جمع‌آوری اطلاعات و تسلیحات خاصی شود که در حمله احتمالی به ایران به کار می‌رود.

بخشی از این بودجه ممکن است صرف ماهواره‌هایی شود که در جمع‌آوری اطلاعات از تاسیسات هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، و بخشی نیز احتمالا صرف تسلیحات به‌خصوصی می‌شود که برای نفوذ به تاسیسات زیرزمینی ایران لازم است.

ارتش اسرائیل در دو سال اخیر مشغول جمع‌آوری اطلاعات از هزاران هدف در غزه، لبنان، سوریه و حتی ایران بوده تا در صورت افزایش ناگهانی تنش‌ها بتواند واکنش مناسبی نشان دهد.

استفاده از سلاح‌های نقطه‌زن به اسرائیل کمک می‌کند اهداف راهبردی خود را در فضاهای پرجمعیت و شهری با کمترین میزان تلفات غیرنظامی نابود کند.

اسرائیل در حال حاضر برنامه هسته‌ای ایران را چالش شماره یک خود می‌داند.

با اینکه ایران اعلام کرده به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست، اما در ماه‌های اخیر با گسترش برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی، نگرانی کشورهای غربی و اسرائیل به شدت افزایش یافته و تل‌آویو بارها اعلام کرده در صورت عدم همکاری غرب، راسا علیه تاسیسات اتمی ایران اقدام خواهد کرد تا اجازه دستیابی این کشور به سلاح اتمی را ندهد.

اخبار و اخبار ورزشی
چهره‌ها - بلژیک
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید