سفارت روسیه ممنوعیت برداشت ایران از چاه‌های گازی دریای خزر را رد کرد

۱۴۰۰/۸/۱۲

سفارت روسیه در تهران سخنان رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی درباره اینکه ایران بر اساس توافقی با روسیه، حق برداشت از هشت حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر ندارد را رد کرد.

حساب توییتر این سفارتخانه روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه سخنان مطرح‌شده در این زمینه را «تحریک عمدی برای تضعیف روابط دوستانه» دو کشور دانست.

پیشتر اردشیر دادرس، رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی، به خبرگزاری ایلنا گفته بود ایران بر اساس توافق با روسیه، حق برداشت از هشت حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر را ندارد.

او افزود تا زمانی که تراز گاز ایران مثبت است و تولید به نسبت مصرف داخلی جوابگوست، تهران حق استخراج منابع گازی دریای خزر را ندارد.

دادرس همچنین گفته بود برداشت گاز از این چاه‌های بزرگ «توجیه اقتصادی هم ندارد».

در واکنش به این اظهارات، کاظم جلالی،‌ سفیر ایران در روسیه هم به خبرگزاری ایرنا گفت: «در طول ۲۰ ماهی که به عنوان سفیر در روسیه‌ام چنین موضوعی نبوده است، ولی متاسفانه هر از چند گاهی خبرهایی در فضای رسانه‌ای برای تاثیرگذاری بر روابط ایران و روسیه منتشر می‌شود.»

نوع روابط جمهوری اسلامی با روسیه همواره با انتقادهایی مواجه بوده است.

اواخر مهرماه، محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در سفر به روسیه با اشاره به گسترش همکاری نظامی دو کشور گفته بود رهبر جمهوری اسلامی برای توسعه روابط تهران و مسکو «اهمیت خاصی» قائل است.

بسیاری موضوع همکاری‌های نزدیک روسیه و ایران را مانند توافق ۲۵ساله ایران و چین در راستای سیاست‌های غرب‌ستیزانه جمهوری اسلامی قلمداد می‌کنند.

آذر ۹۸ باقری با بیان اینکه خامنه‌ای روابط ایران و چین را راهبردی می‌داند، گفته بود: «سند مهمی در جمهوری اسلامی ایران درباره راهبرد روابط ۲۵ ساله دو کشور تدوین‌شده است که به مقامات چین نیز ارائه شد.»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هم بهمن سال گذشته درباره علت سفر خود به روسیه گفته بود که حامل پیام خامنه‌ای به پوتین است که در چارچوب روابط راهبردی دو کشور قلمداد می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
«دیگری» در سرزمین خویش
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید