یمن: در حمله موشکی حوثی‌ها مورد حمایت ایران به مارب ۲۹ غیرنظامی کشته و زخمی شدند

۱۴۰۰/۸/۱۰

دولت قانونی یمن اعلام کرد شبه‌نظامیان حوثی با «دو موشک بالستیک ساخت ایران» به منطقه‌ای مسکونی در استان مارب حمله کرده و چندین غیرنظامی را کشته‌اند.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن، یک‌شنبه شب در توییتی نوشت: شبه‌نظامیان حوثی با استفاده از «دو موشک بالستیک ساخت ایران» یک مسجد و دارالحدیث در منطقه مسکونی العمود در شهر الجوبه در جنوب استان مارب را هدف قرار داده‌اند.

به گفته الاریانی، این حمله تاکنون به کشته و زخمی شدن دست‌کم ۲۹غیرنظامی از جمله زنان و کودکان منجر شده است.

وی این حمله را یک «کشتار وحشتناک» خواند و گفت حوثی‌های وابسته به جمهوری اسلامی، در روزهای گذشته نیز به صورت «نظام‌مند» شهروندان غیرنظامی استان‌های مارب و تعز را به قتل رسانده‌اند و عمدا در خانه‌ها، مساجد و موسسات دولتی بمب‌گذاری می‌کنند.

این حمله سه روز پس از حمله موشکی حوثی‌ها به خانه شيخ عبداللطيف القبلی نمران، از رهبران نظامی یمن، در منطقه الجوبه انجام شد. در آن حمله نیز ۱۲ نفر از جمله دو تن از پسران القبلی و چهار تن از رهبران قبایل کشته شده بودند.

حوثی‌های وابسته به ایران، که از فوریه ۲۰۲۱ در حال حمله به مارب هستند، در هفته‌های اخیر این حمله‌ها را تشدید کرده‌اند.

در واکنش به این حملات نیز ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان حملات خود علیه مواضع حوثی‌ها را شدت بخشیده‌اند.

به گفته آژانس مهاجران سازمان ملل، حمله‌های حوثی‌ها به مارب، به آواره شدن ده‌ها هزار نفر در این استان منجر شده که تنها ده‌ هزار نفر از آنها در ماه سپتامبر آواره شده‌اند.

به گفته دولت قانونی یمن، ۱۳۹ اردوگاه پناهندگان در مارب قرار دارد که حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را اسکان داده‌اند، اما بسیاری از آوارگان نیز در منطقه جنگی گرفتار شده‌اند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید