اسرائیل در ماه‌های آینده تمرین‌های شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را آغاز می‌کند

۱۴۰۰/۸/۹

تایمز اسرائیل گزارش داد که نیروی هوایی ارتش اسرائیل قصد دارد در ماه‌های آینده تمرین‌های شبیه‌سازی شده حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را آغاز کند.

طبق این گزارش، برخی از جنبه‌های طرح حمله احتمالی اسرائیل در کوتاه مدت آماده اجرا خواهد شد و برخی دیگر از جنبه‌های آن به بیش از یک سال زمان نیاز دارد.

در همین حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که جنگنده‌های اف-۱۵ این کشور طی عملیاتی یک بمب‌افکن بی-۱ بی آمریکا را در مسیر خلیج فارس اسکورت کردند.

رسانه‌های اسرائیل با اشاره به اینکه بمب‌افکن بی-۱ بی در بمباران تاسیسات زیرزمینی کاربرد دارد، این عملیات را پیامی تهدیدآمیز علیه تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای ایران ارزیابی کردند.

از سوی دیگر، همکاری‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران ادامه دارد.

هاآرتص روز شنبه گزارش داد که اطلاعات مربوط به مقام‌ها و شرکت‌های دخیل در صنعت پهپادی جمهوری اسلامی را، که منجر به تحریم آنها از سوی آمریکا شده، اسرائیل در اختیار ایالات‌متحده قرار داده بود.

آمریکا روز جمعه چهار فرد و دو شرکت ایرانی را در ارتباط با صنایع پهپادی ایران تحریم کرد.

همچنین درپی حمله گسترده سایبری به سامانه‌های سوخت‌رسانی در ایران، غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران، گفت که حمله سایبری اخیر به این سامانه‌ها «به طور قطع به وسیله آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها انجام شده است.»

جلالی این حمله سایبری را «بسیار پیچیده» خواند و آن را مشابه حملات سایبری به شرکت راه‌آهن و «بندر شهید رجایی» ارزیابی کرد.

تحرکات جدید اسرائیل درحالی صورت می‌گیرد که رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک، پس از دیدار خود در حاشیه نشست گروه ۲۰ در رم، با ابراز نگرانی از شتاب گرفتن اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران و همچنین توقف مذاکرات احیای برجام از سوی جمهوری اسلامی، بر عزم خود برای اطمینان یافتن از اینکه تهران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد تاکید کردند.

این چهار قدرت جهانی غنی‌سازی اورانیوم با درصد بسیار بالا و تولید اورانیوم فلزی را از جمله اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران خواندند و تاکید کردند «هیچ نیاز معتبری» در ایران برای این دو کار وجود ندارد «اما هر دو فعالیت برای تولید یک سلاح اتمی مهم است.»

گفت‌وگوی ویژه
چهره‌ها - بلژیک
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید