رییس جمهوری اسرائیل به خاطر کشتار کفرقاسم عذرخواهی کرد

۱۴۰۰/۸/۸

اسحاق هرتزوگ، رییس جمهوری اسرائیل، از کشتار شهروندان عرب اسرائیلی به دست پلیس این کشور در روستای کفرقاسم که ۶۵ سال پیش روی داد عذرخواهی کرد.

هرتزوگ روز جمعه در مراسمی در روستای کفرقاسم گفت: «من امروز در شصت و پنجمین سالگرد یکی از غم‌انگیزترین رویدادهای تاریخ کشورمان با سر خمیده و قلب پر از درد اینجا در برابر شما ایستاده‌ام.»

هرتزوگ دومین رییس جمهور اسرائیل است که در مراسم بزرگداشت یاد قربانیان این کشتار سخنرانی کرد. رووین ریولین، رییس جمهوری پیشین اسرائیل، در سال ۲۰۱۴ در این مراسم شرکت کرده و قتل‌عام کفرقاسم را محکوم کرده بود.

در سال ۱۹۵۶ شماری از عرب‌های اسرائیلی که در حال بازگشت از زمین‌های کشاورزی به خانه‌های خود بودند و اطلاعی از تغییر ساعت منع آمدوشد نداشتند، هدف تیراندازی پلیس مرزی اسرائیل قرار گرفتند.

در جزیان این رخداد ۴۸ مرد، زن و کودک کشته شدند و فرزند متولدنشده یک زن باردار نیز چهل و نهمین قربانی این کشتار محسوب شد.

با وجود عذرخواهی هرتزوگ، اسرائیل هنوز مسئولیت این کشتار را برعهده نگرفته و طرحی در این زمینه نیز روز چهارشنبه در پارلمان اسرائیل رد شد.

نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل هر سال با نزدیکی به سالگرد این کشتار، طرحی را مبنی بر به رسمیت شناختن نقش دولت اسرائیل در این کشتار ارائه می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
«دیگری» در سرزمین خویش
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید