معاون وزارت خارجه ایران: فقط با کشورهای ۱+۴ و برای لغو کامل تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم

۱۴۰۰/۸/۷

علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، در اولین سفر کاری خود به مسکو، تاکید کرد که جمهوری اسلامی فقط با کشورهای ۱+۴ و با هدف «لغو کامل تحریم‌ها» گفت‌وگو می‌کند.

باقری در واکنش به استقبال آمریکا از توافق انجام شده برای بازگشت ایران به مذاکرات، افزود که «گفت‌وگوهای ما با کشورهای ۱+۴» است.

معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای گفت‌وگو با مقام‌های روسیه، شامگاه پنج‌شنبه وارد مسکو شد، خاطر نشان کرد که قرار است روز جمعه با سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه و میخائیل باگدانوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور غرب آسیا، درباره سازوکار‌ از سرگیری مذاکرات برای لغو تحریم‌ها رایزنی کنیم.

باقری درباره نتایج گفت‌وگوهایش با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفت که روز چهارشنبه در بروکسل گفت‌وگوهای هم سازنده و هم جدی و صریحی با او داشتیم برای اینکه «چارچوب گفت‌وگوها در مورد لغو تحریم‌ها در دور جدید» شکل بگیرد.

معاون وزارت خارجه ایران خاطرنشان کرد که در بروکسل ما نگاه خود و اقتضائات و الزاماتی که از نظر ما باید در این گفت‌وگوها رعایت شود را مطرح کردیم و قرار شد انریکه مورا با طرف‌های دیگر در ۱+۴ این نگاه و مولفه‌ها را مطرح کند.

باقری درباره دلایل سفرش از بروکسل به مسکو نیز با بیان اینکه قرار شد ما به صورت دو جانبه با کشورهای ۱+۴ صحبت کنیم، اضافه کرد که به همین دلیل در گام اول طبق توافق با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، به مسکو آمدم تا دیدگاه‌های خودمان را درباره الزامات دور جدید گفت‌وگوها با دوستان روس‌مان به اشتراک بگذاریم و با نگاه و مواضع مشترک وارد گفت‌وگوها شویم.

علی باقری پیشتر اعلام کرده بود که در دیدار با انریکه مورا توافق کردیم پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم و تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.

با این حال او پس از ورود به مسکو در مقابل این پرسش که آیا زمان دقیقی برای آغاز مذاکرات اعلام خواهید کرد، گفت: «آن چیزی که در دور جدید گفت‌وگوها از اهمیت جدی برخوردار است، آمادگی طرف مقابل برای تصمیم‌گیری جدی در مورد لغو تحریم‌هاست.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز پنجم آبان ماه گفته بود که نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست مذاکرات وین وارد گفت‌وگوها شویم اما فرمتی که در مذاکرات وین شکل گرفته را قبول داریم.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چند چند
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید