کمیته سنای برزیل: رییس جمهوری برای مدیریت کرونا به جنایت علیه بشریت متهم شود

۱۴۰۰/۸/۵

یک کمیته در سنای برزیل گزارشی را به تصویب رساند که در آن توصیه می‌شود ژائیر بولسونارو، رییس‌جمهوری برزیل، به خاطر مدیریت بحران کرونا به ۹ جنایت از جمله جنایت علیه بشریت متهم شود.

این گزارش بیش از ۱۳۰۰ صفحه دارد و این کمیته که تحت کنترل مخالفان دولت قرار دارد شش ماه کار روی آن انجام داده است.

همچنین بر اساس این گزارش، در این زمینه ۷۷ نفر دیگر و دو شرکت به ارتکاب جنایت متهم شده‌اند.

این گزارش که هفته گذشته ارائه شد می‌خواست که بولسونارو به نسل‌کشی و قتل عمد متهم شود، اما سناتورها تصمیم گرفتند این اتهام‌ها را کنار بگذارند. آنان همچنین ۱۰ نفر دیگر را به فهرست کسانی که باید تحت بازجویی قرار گیرند، اضافه کردند.

پیشتر رسانه‌های اعلام کرده بودند که بر اساس این گزارش، بولسونارو در همان ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا فرصت واردات واکسن را داشته، اما از آن استفاده نکرده و کارزار واکسیناسیون سراسری را به تعویق انداخته است.

بولسونارو پیشتر این گزارش را «با اهداف سیاسی» توصیف کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشت بعید است که بولسونارو با اتهام‌های رسمی مواجه شود. این اتهام‌ها باید از سوی دادستان برزیل مطرح شود که خود توسط رییس‌جمهور منصوب شده است.

برزیل یکی از بالاترین آمارهای قربانیان کرونا در جهان را دارد و تاکنون صدها هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

پیشتر بولسونارو که حاضر نشده واکسن کرونا بزند، اعلام کرد قصد تماشای دیدار تیم‌های سانتوس و گرمیو در لیگ فوتبال برزیل را دارد، اما چون کسانی که واکسن نزده‌اند اجازه ورود به ورزشگاه را نداشتند، او نیز نتوانست این دیدار را از نزدیک تماشا کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید