آژانس: ایران، اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصد به یک سانتریفیوژ پیشرفته تزریق کرده است

۱۴۰۰/۸/۴

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد ایران هفته گذشته اطلاع داده که به صورت موقت اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد را به یک سانتریفیوژ پیشرفته تزریق کرده تا اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد به دست آورد.

آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد این سانتریفیوژ به غیر از سانتریفیوژهایی است که در تاسیسات نطنز مشغول غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد هستند.

در این بیانیه آمده است اورانیوم غنی‌شده به یک سانتریفیوژ از نوع پیشرفته «آی‌آر ۶» تزریق شده، اما محصول آن جمع‌آوری نشده است.

هنوز علت تزریق اورانیوم غنی‌شده به این سانتریفیوژ نوع «آی‌آر ۶» و عدم جمع‌آوری محصول نهایی مشخص نیست.

ایران پیش‌تر اعلام کرده بود یک آبشار ۱۶۴ تایی از سانتریفیوژهای نیمه‌صنعتی «آی‌آر۶» و یک آبشار ۱۵۳ تایی از سانتریفیوژهای نوع «آی‌آر۴» در نطنز راه‌اندازی کرده است.

آژانس در گزارش خود تصریح کرده بعد از توسعه سطح غنی‌سازی ایران در سایت نطنز به بالای ۲۰ درصد، این نهاد بازرسی‌های خود از این سایت را «سفت و سخت‌تر» کرده است.

ایران از اواخر خردادماه مذاکرات خود با قدرت‌های جهانی در وین پیرامون توافق هسته‌ای را متوقف کرده و از تمدید توافق نظارت بازرسان آژانس بر برنامه هسته‌ای خود نیز اجتناب می‌کند.

در این بین، علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در توییتر خبر داد روز چهارشنبه عازم بروکسل می‌شود تا در دیدار با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام گفت‌وگوها درباره مذاکرات هسته‌ای را ادامه دهد.

در واکنش به این خبر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت اتحادیه اروپا نقش هماهنگ‌کننده برجام را دارد و واشینگتن از تعامل آن با ایران استقبال می‌کند، اما «مقصد نهایی» باید وین باشد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز بلافاصله پس از توییت باقری، اعلام کرد پاسخ سوالات ایران در وین است و نه بروکسل.

مالی هشدار داد تلاش‌ها برای احیای برجام وارد مرحله حساسی شده و میان آمریکا و متحدانش در اروپا و خلیج فارس، بی‌صبری مشترکی نسبت به توسعه برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

او بار دیگر یادآور شد که ترجیح آمریکا گزینه دیپلماسی است، اما دیگر گزینه‌ها را نیز مد نظر قرار می‌دهد.

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید