پژوهشگر جمعیت: رکورد سرعت کاهش نرخ باروری در سه دهه گذشته به نام ایران ثبت شده است

۱۴۰۰/۸/۳

صالح قاسمی، دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت کشور گفت ایران اکنون پایین‌ترین نرخ باروری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد و همچنین طی سه دهه گذشته، بالاترین سرعت کاهش نرخ باروری در این منطقه را داشته است.

قاسمی روز دوشنبه به ایسنا گفت «امروز نرخ باروری کشور، به میانگین ۱.۶ فرزند به ازای هر زن رسیده» که این رقم «پایین‌ترین نرخ باروری» در تمام منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست.

او ادامه داد: «علاوه بر این موضوع، رکورد سرعت کاهش نرخ باروری هم در سه دهه گذشته به نام ایران ثبت شده است و این درحالی است که در سال ۶۵ نرخ باروری ۶.۵ فرزند به ازای هر زن بود.»

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت کشور، جمعیت کنونی ایران را بیش از ۸۵ میلیون نفر اعلام کرد و افزود اکنون نرخ رشد جمعیتی ایران حدود ۰.۶ درصد است، اما پیش‌بینی می‌شود ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، نرخ رشد جمعیت به صفر برسد و سپس منفی شود و جمعیت کاهش یابد.

او درباره کاهش تمایل ایرانیان به فرزندآوری اضافه کرد یک دوره پنج ساله، از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹، آمار سالانه تولدها در ایران بیش از ۵۵۰ هزار تولد کاهش یافته است.

قاسمی گفت زنان ایرانی متولد دهه ۶۰ از سن باروری گذشته‌اند و باتوجه به «رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد ایران» و همچنین «تغییر نگرش‌ها و سبک زندگی»، این روند کاهش تعداد تولد در خانواده‌ها همچنان ادامه پیدا می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر نیمروزی
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید