وزیر کشور ایران: مردم افغانستان هم‌دین ما هستند اما باید قانع باشند و در کشور خود بمانند

۱۴۰۰/۷/۳۰

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، گفت: «مهاجرانی که به مرزها آمده‌اند هم‌دین ما هستند اما باید قانع باشند. ما از مردم افغانستان می‌خواهیم به سوی مرزهای ما نیایند، در کشور خود بمانند و آنجا را به عنوان یک کشور اسلامی آباد کنند.»

وحیدی روز پنج‌شنبه در جریان معارفه یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه خراسان رضوی به عنوان استاندار این استان، گفت که ما همواره از مردم افغانستان خواسته‌ایم که به سوی مرزهای ما نیایند و اگر نیازمندی‌هایی دارند آنها را به روش‌های دیگر در داخل افغانستان تامین می‌کنیم.

وزیر کشور ایران افزود که مسئولان کنونی افغانستان باید به دنبال تامین امنیت مردم خود بوده و دغدغه‌های معیشتی آنها را رفع کنند.

وحیدی اضافه کرد مهاجرانی که به مرزهای ما آمده‌اند هم‌دین ما هستند و ما وظیفه دینی و اسلامی خودمان می‌دانیم که برای کمک به آنها تلاش کنیم اما لازم است این عزیزان قانع باشند و با توجه به محدودیت‌ها کمتر به سوی مرزهای ما حرکت کنند.

وزیر کشور ایران با اشاره به اینکه «در همین شرایط بحرانی میزبان سه میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی هستیم»، گفت که این مهاجران به ما پناه آورده‌اند و برادران ما هستند و البته ما به آنها می‌گوییم در افغانستان بمانند و آنجا را به عنوان یک سرزمین اسلامی آباد کنند.

موج جدید خروج مردم افغانستان از این کشور پس از سقوط کابل به دست طالبان شکل گرفته است.

سازمان ملل متحد در جریان برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای کمک به افغانستان، نسبت به فروپاشی خدمات اساسی، خدمات مربوط به غذا و رو به اتمام رفتن کمک‌های بشردوستانه در این کشور هشدار داد و اعلام کرد که میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان، در حوزه غذا و سلامت، به کمک نیازمندند.

بخشی از مهاجران و پناهجویان افغان در هفته‌های گذشته با رساندن خود به مرزها تلاش کردند با عبور از مرز به ایران پناه برده یا خود را از طریق ایران به ترکیه و کشورهای اروپایی برسانند.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از روزهای اول سقوط کابل و قدرت گرفتن طالبان در این کشور، اعلام کردند که هزاران پناهجوی افغان را پس از ورود به خاک ایران به افغانستان بازگردانده‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، نوزدهم مهر ماه، نیز خطاب به پناهجویان و مهاجران افغان گفته بود: «در سرزمین خود بمانید زیرا امکان پذیرایی ما کم است.»

وزیر کشور ایران همان روز گفت که آمار دقیقی از ورود مهاجران به ایران ندارد و تاکید کرد که مهاجران افغان به طور طبیعی به مرز ایران می‌آیند اما نیروی انتظامی زمینه برگشت‌شان را فراهم می‌کند.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید