وزارت خارجه ترکیه سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه و کانادا را احضار کرد

۱۴۰۰/۷/۲۶

در پی درخواست کشورهای غربی از آنکارا برای آزادی تاجر و نیوکار ترک عثمان کاوالا، وزارت خارجه ترکیه دوشنبه شب سفرای ده کشور آمریکا، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، نروژ و نیوزلند را احضار کرد.

سفرای این ۱۰ کشور در بیانیه مشترکی خواستار آزادی کاوالا، بازرگان و نیکوکاری شده بودند که چهار سال است بدون محکومیت زندانی شده است.

این بیانیه مشترک، پرونده کاوالا را نقطه‌ای تاریک در رعایت دموکراسی، حاکمیت قانون و شفافیت در نظام قضایی ترکیه توصیف کرده و از آنکارا می‌خواهد روند دادرسی را تسریع کرده و به سرعت او را آزاد کند.

عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم ترکیه در واکنش به بیانیه دیپلمات‌های غربی خواستار احترام دیگر کشورها به حاکمیت ملی ترکیه و استقلال قوه قضاییه این کشور شد و از آنها خواست در امور داخلی این کشور مداخله نکنند. او همچنین با شدیدترین لحن بیانیه این ۱۰ کشور را رد کرد.

مصطفی شنتوپ، رییس مجلس ترکیه نیز در واکنش به این بیانیه گفت این کشورها حق ندارند در مورد «پرونده‌های جاری» ترکیه اظهار نظر کنند و با این بیانیه، از حد و مرز خود خارج شده‌اند.

کاوالا که چهار سال گذشته را در زندان سپری کرده، هنوز به ارتکاب هیچ جرمی محکوم نشده است.

پیشتر در فوریه ۲۰۲۰ دادگاه او را از کلیه اتهامات مرتبط با نقش‌آفرینی در اعتراضات پارک گزی در سال ۲۰۱۳ و شورش‌های پس از آن تبرئه کرده بود، اما دادگاه تجدید نظر در ماه ژانویه سال جاری حکم را نقض کرد.

کاوالا به مشارکت در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ نیز متهم شده و این اتهام در ماه فوریه به پرونده او اضافه شده است.

قرار است روز ۲۶ نوامبر جلسه استماع دیگری برگزار شود تا در خصوص آزادی یا ادامه حبس او تصمیم‌گیری شود.

پیشتر دادگاه حقوق بشر اروپا نیز خواستار آزادی او شده بود.

خلاصه خبرها
امروز
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید