جوزپ بورل: پنج‌شنبه جلسه‌ای با ایران در بروکسل برگزار نمی‌شود

۱۴۰۰/۷/۲۶

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با رد گزارش‌های منتشر شده در ایران مبنی بر برگزاری جلسه‌ای در روز پنج‌شنبه در بروکسل درباره پرونده هسته‌ای تهران، گفت برای مقام‌های ایرانی‌ روشن کرده‌ که زمان به نفع‌ آنها نیست.

به گزارش رویترز، بورل روز دوشنبه ۲۶ مهر گفت: «ما در مورد توافق اتمی ایران در زمانی حساس به سر می‌بریم. همه برای بازگرداندن توافق اتمی ایران به مسیر مصمم‌اند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با تاکید بر این که جلسه‌ای در روز پنج‌شنبه با مقام‌های ایرانی در بروکسل برگزار نخواهد شد، ابراز امیدواری کرد که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی به زودی برای بحث درباره بازگشت احتمالی به مذاکرات هسته‌ای با یکدیگر ملاقات کنند.

اتحادیه اروپا تاکنون مسئولیت مدیریت مذاکرات وین برای احیای برجام را برعهده داشته است.

کمی قبل از این اظهارات بورل، یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد این اتحادیه هیچ جلسه‌ای را برای روز پنج‌شنبه در بروکسل با حضور مقام‌های ایرانی و درباره ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای این کشور برنامه‌ریزی نکرده است.

او افزود: «در این مرحله نمی‌توانیم تایید کنیم آیا جلسه‌ای برگزار می‌شود یا تاریخ آن چه زمانی خواهد بود.»

کمی قبل از آن، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از سفر علی باقری معاون سیاسی این وزارتخانه به بروکسل خبر داده و گفته بود گفت توافق درباره مذاکرات بروکسل در سفر اخیر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران صورت گرفت.

خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در تهران، حتی درباره محتوای سفر باقری به بروکسل هم اظهارنظر کرد و گفت: «چالش‌ها و موانعی که باعث شد شش دور مذاکرات وین به نتیجه نرسید، در این گفت‌وگوها مورد مذاکره قرار می‌گیرد.»

همچنین بورل صبح دوشنبه، اندکی پیش از دیدار با وزرای تجارت خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، در این باره گفت: «اوضاع رو به بهبود است. امیدوارم که نشست‌های مقدماتی در بروکسل داشته باشیم. اما نمی‌توانم مطمئن باشم.»

در حالی که اتحادیه اروپا بارها خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات وین شده است، یک مقام اروپایی که نامش فاش نشده، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ایرانی‌ها هنوز آمادگی ازسرگیری مذاکرات وین را ندارند.»

او ادامه داد: «با این حال، هدف این است که این مذاکرات در اسرع وقت ازسرگرفته شوند.»

این مقام اروپایی تاکید کرد: «ایرانی‌ها می‌خواهند درباره متنی که روی میز [مذاکرات وین] است توضیحاتی دهند و تماس‌های دوجانبه با برخی از کشورهای امضاکننده برجام داشته باشند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، اعلام آمادگی کرده این کشور به توافقی که شش سال پیش به امضا رسید بازگردد، به شرط آنکه ایران به طور همزمان تعهدات خود را به اجرا بگذارد.

جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام در یک سری اقدامات تدریجی تعهدات خود در چارچوب برجام را کاهش داد و در ماه‌های اخیر نیز تنش‌ها میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز افزایش یافته است.

آمریکا در روزهای اخیر لحن خود را در برابر ایران جدی‌تر کرده و تهدید کرده که اگر دیپلماسی نتواند مانع دستیابی تهران به سلاح اتمی شود، گزینه دیگری را در پیش خواهد گرفت.

تاکنون شش دور از مذاکرات وین برای احیای برجام برگزار شده و با آغاز دولت ابراهیم رئیسی روند این مذاکرات متوقف شد.

به گفته تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در یک جلسه غیرعلنی مجلس، گفت این مذاکرات باید از نقطه‌ای که آمریکا از برجام خارج شد، شروع شود.

نگاه روز
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید