سخنگوی وزارت خارجه ایران: مذاکرات با عربستان سعودی محترمانه و به همان مقدار جدی است

۱۴۰۰/۷/۲۶

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد مذاکرات این کشور و عربستان سعودی «محترمانه و البته به همان مقدار هم جدی» بوده است. پیشتر فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی گفته بود: «ما در مورد مذاکرات جدی هستیم.»

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۶ مهر در نشست هفتگی خود درباره مذاکرات بین تهران و ریاض گفت که تاکنون چهار دور از این مذاکرات در بغداد انجام شده و «گفت‌وگوها در فضای دوستانه و مثبتی» بوده است.

او با اشاره به این که موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوها، مسائل «دوجانبه‌ و منطقه‌ای» بوده، جزئیات بیشتری را درباره این مسائل ارائه نکرد و گفت درباره آنچه در میز مذاکره بحث شده و می‌شود باید اجازه داد در همان میز مذاکرات «جلو برود».

سخنگوی وزارت خارجه ایران با این حال گزارش‌ها درباره سفر هیاتی از عربستان سعودی به ایران را رد کرد.

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی در دی‌ماه ۹۴ پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد قطع شد.

در ماه‌های اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی بارها گفت‌وگو با مقام‌های عربستان سعودی را مثبت ارزیابی کرده‌اند، اما مقام‌های سعودی با احتیاط بیشتری این مذاکرات را ارزیابی می‌کنند.

چند روز پیش، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، مذاکرات با ایران را «دوستانه» توصیف کرد اما با این حال گفت این مذاکرات «مقدماتی» است.

او در گفت‌وگو با فایننشال تایمز تاکید کرد: «برای ما این [مذاکرات] تغییر چندان بزرگی نیست. ما همیشه گفته‌ایم که می‌خواهیم راهی برای ایجاد ثبات در منطقه پیدا کنیم.»

همچنین فایننشال تایمز به نقل از یک مقام عربستان سعودی نوشت که ریاض در حال بررسی درخواست ایران برای بازگشایی کنسولگری جمهوری اسلامی در جده است.

بررسی چالش‌های مذاکرات وین در مذاکرات بروکسل

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی از مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های اروپایی در روز پنج‌شنبه در بروکسل خبر داده‌اند، خطیب‌زاده در این زمینه نیز گفت توافق درباره مذاکرات بروکسل در سفر اخیر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره مذاکرات آتی ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «چالش‌ها و موانعی که باعث شد شش دور مذاکرات وین به نتیجه نرسید در این گفت‌وگوها مورد مذاکره قرار می‌گیرد و باید در رایزنی‌ها در ارتباط با آن‌ها صحبت شود.»

خطیب‌زاده پیشتر در پی واکنش‌ها به انتشار نقل‌قول‌هایی از حسین امیرعبداللهیان درباره آغاز مذاکرات برجام در بروکسل، گفت که سفر علی باقری، معاون وزیر امور خارجه ایران، به بروکسل صرفا برای ادامه گفت‌وگوها با انریکه مورا است.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز یکشنبه گفته بود: «واضح است که مذاکرات در بروکسل نمی‌تواند جایگزین مذاکرات وین برای احیای برجام شود.»

او ادامه داد: «اما در عین حال، در صورت نیاز طرف ایرانی، نشست آینده در بروکسل می‌تواند به‌عنوان مرحله‌ای مقدماتی برای از سرگیری «مذاکرات واقعی» در وین تلقی شود.»

تاکنون شش دور از مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام در وین انجام شده و هنوز تاریخی برای دور بعدی این مذاکرات تعیین نشده است.

به گفته تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در یک جلسه غیرعلنی، گفت که این مذاکرات باید از نقطه‌ای که آمریکا از برجام خارج شد، شروع شود.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید