مدیر پیشین بانک مرکزی ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شد

۱۴۰۰/۷/۲۴

یک ماه پس از مرگ قاضی پرونده مقامات بانک مرکزی، سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه اعلام کرد که ولی‌الله سیف، رییس بانک مرکزی در دولت روحانی، به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه، همچنین درباره احکام دیگر متهمان همین پرونده گفت احمد عراقچی معاون ارزی پیشین بانک مرکزی به هشت سال زندان، و رسول سجاد مدیر پیشین بین‌الملل در معاونت ارزی این بانک به ۱۳ سال زندان محکوم شده‌اند.

به گفته او، میثم خدایی مشاور پیشین دفتر رییس جمهور نیز به پنج سال زندان محکوم شده است.

اتهام این افراد «فراهم کردن شرایط فروش غیرقانونی ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو» اعلام شده است.

نام ولی‌الله سیف به عنوان متهم ردیف اول این پرونده اعلام شده است اما نام او در جلسات دادگاه ذکر نشده بود.

احمد زرگر، رییس دادگاه انقلاب تهران و قاضی این پرونده، نیز ۲۱ شهریورماه درگذشت و سخنگوی قوه قضاییه در سخنان روز شنبه خود اعلام نکرد که این حکم چه زمانی و توسط کدام قاضی صادر شده است.

فرشاد حیدری، معاون نظارت بانک مرکزی که پس از محمودرضا خاوری رییس بانک ملی شد، نیز از متهمان این پرونده بود اما حکم او اعلام نشده است.

رسول قهرمانی، نماینده دادستان، گفته بود که سالار آقاخانی در ۲۰ اسفند ۹۶ بازداشت شده اما حیدری در نامه‌ای به نهادهای مسئول اعلام کرد که اقدامات آقاخانی بر اساس ضوابط قانونی بوده و او یک هفته بعد آزاد شد.

سالار آقاخانی، متولد سال ۷۰، نماینده صرافی بانک انصار وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران بود و بر اساس کیفرخواست ۱۴۰ میلیون دلار ارز برای فروش در بازار از بانک مرکزی دریافت کرده بود.

وکیل احمد عراقچی گفته بود که سالار آقاخانی «مورد تایید دوستان امنیتی و بانک انصار بوده است».

رسانه های ایران سال ۹۸ خبر داده بودند که سالار آقاخانی و همچنین سه متهم دیگر این پرونده شامل میلاد گودرزی، منصور دانش‌پور و علی آروند، از ایران فرار کرده‌اند.

احمد عراقچی مرداد ۹۷ گفته بود که توزیع ارز در بازار برای کنترل قیمت در هماهنگی با وزارت اطلاعات و «به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهور و تایید رییس کل بانک مرکزی» انجام شد.

همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضاییه، از دستگیری مسئول حراست بانک مرکزی «که نیروی وزارت اطلاعات است» در این پرونده خبر داده بود.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
«دیگری» در سرزمین خویش
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید