رابرت مالی: رایزنی‌ها درباره گزینه‌های غیر از دیپلماسی در ارتباط با ایران بیشتر می‌شود

۱۴۰۰/۷/۲۳

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که برای بررسی نگرانی‌های مرتبط با اقدامات جمهوری اسلامی و احیای برجام به خلیج فارس سفر کرده، گفت که کشورهای منطقه و اعضای برجام با توجه به احتمال شکست مذاکرات هسته‌ای، رایزنی‌ها را درباره گزینه‌های جایگزین این توافق بیشتر کرده‌اند.

مالی از ۲۳ تا ۲۹ مهرماه به کشورهای امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی سفر کرده تا درباره مسائل منطقه و تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفت‌وگو کند.

نماینده ویژه آمریکا پیش از سفر خود به کشورهای خلیج فارس گفت که ترجیح ایالات متحده همچنان دیپلماسی است، اما خاطرنشان کرد که رایزنی‌ها درباره سایر گزینه‌ها در حال افزایش است.

مالی افزود: «برای تطبیق خود با واقعیت متفاوتی آماده خواهیم شد که طبق آن اگر ایران به برجام بازنگشت، برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران با همه گزینه‌ها روبرو شویم.»

نماینده ویژه آمریکا در اولین توقف خود در عربستان سعودی با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور، دیدار کرد. طبق اعلام وزارت خارجه عربستان سعودی، دو طرف در این دیدار راه‌های تقویت همکاری مشترک بین ریاض و واشینگتن را در مورد پرونده هسته‌ای ایران بررسی کردند.

رابرت مالی و بن فرحان همچنین در مورد افزایش تلاش‌ها برای مقابله با اقدام ایران در نقض تعهدات هسته‌ای خود و توقف حمایت جمهوری اسلامی از «شبه نظامیان تروریستی که امنیت و ثبات خاورمیانه و جهان را برهم می‌زنند» گفت‌وگو کردند.

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که ایران خواستار دیدار با مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل است، اما خاطرنشان کرد که هنوز مشخص نیست که ایران درباره چه متونی می‌خواهد گفت‌وگو کند.

بورل افزود که آمادگی میزبانی از مقام‌های ایرانی را دارد اما نمی‌تواند بگوید که چه زمانی ممکن است این نشست تشکیل شود.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران باید با عملش، تمایل به ادامه مذاکرات برجام در وین درباره برنامه‌ هسته‌ای را به قدرت‌های جهانی نشان دهد.

در این میان، یک مقام اسرائیلی که در مذاکرات هیات دیپلماتیک این کشور با مقام‌های آمریکایی در واشینگتن حضور داشت به واشینگتن‌ پست گفت که اسرائیل از این که دولت جو بایدن موضع سخت‌گیرانه‌تری نسبت به ایران در پیش گرفته خرسند است و تاکید کرد جمهوری اسلامی باید حس کند «محاصره» شده است.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید