مذاکرات مورا و باقری کنی در تهران پایان یافت؛ توافق برای ادامه مذاکرات در بروکسل

۱۴۰۰/۷/۲۲

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد گفت‌وگوهای علی باقری کنی، معاون سیاسی این وزارتخانه، با انریکه مورا، معاون جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران پایان یافته است.

بنابر اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در شامگاه پنجشنبه ۲۲ مهر، طرفین توافق کردند که مذاکرات در روزهای آینده در بروکسل ادامه یابد.

بنابر همین گزارش، علی باقری کنی گفته است «هر طرف که مسئولیت‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیک‌تر است» اما «رفتار طرف مقابل فاصله معناداری با مسئولیت‌پذیری دارد».

جزییات بیشتری از گفت‌وگوهای باقری کنی با مورا منتشر نشده است.

مورا پیش از این سفر در توییتی نوشته بود سفر به تهران در «برهه زمانی حساس» صورت می‌گیرد و او «اضطراری بودن» موضوع از سرگیری مذاکرات وین را با مقام‌‌های ایران مطرح خواهد کرد.

از سوی دیگر پیتر استانو، سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، نیز گفت جوزپ بورل برای دیدار با آنتونی بلینکن و گفت‌وگو با او درباره توافق هسته‌ای با ایران به واشینگتن رفته است.

او افزود مورا هم در تهران حضور دارد تا بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین تاکید کند و اروپا منتظر پاسخ ایران است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز گفته بود که این سفر در ادامه رایزنی‌های دو طرف درباره موضوعاتی چون برجام و افغانستان انجام می‌شود.

با وجود وعده حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی، برای از سرگیری مذاکرات وین حدود سه ماه پس از شروع کار دولت جدید، ایران هنوز تاریخی برای مذاکرات جدید مشخص نکرده است.

در همین حال روز چهارشنبه وزیران خارجه آمریکا و اسرائیل با اشاره به رو به پایان بودن فرصت برای احیای برجام، تاکید کردند ‌که اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه نرسد، علیه ایران به «گزینه‌های دیگر» روی خواهند آورد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم گفت در صورتی که جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای بازنگردد، واشینگتن همه گزینه‌ها را در مورد برنامه هسته‌ای ایران بررسی می‌کند.

مالی در گفت‌وگویی ویدیویی با بنیاد کارنگی اروپا با اشاره به احتمال فروپاشی کامل توافق با ایران گفت: «باید خودمان را برای جهانی که در آن برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی روبرو نیست آماده کرده و برای مقابله با این وضعیت باید گزینه‌های پیش رویمان را بررسی کنیم، هر چند که همچنان امیدواریم ایرانی‌ها به میز مذاکره بازگردند.»

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید