رییس سابق موساد: حکومت ایران نباید خواب راحت داشته باشد

۱۴۰۰/۷/۲۰

یوسی کوهن، رییس سابق موساد، به روزنامه جروزالم پست گفت در صورتی که ایران سلاح اتمی بسازد، اسرائیل باید بتواند به تنهایی جلوی تهران را بگیرد. او افزود: «آنها نباید در ایران خواب راحت داشته باشند.»

کوهن در کنفرانس دیپلماتیک جروزالم پست در روز سه‌شنبه ۲۰ مهر گفت که مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران از گذشته بیشتر شده است. او اضافه کرد: «فکر می‌کنم ایران تا به امروز به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک هم نشده، اما به‌نسبت گذشته نزدیک‌تر شده است. این به دلیل تلاش‌های طولانی‌مدت برخی نیروها در جهان است.»

رییس پیشین موساد همچنین گفت دولت ایران در موضع ضعف بیشتری نسبت به قبل قرار دارد چرا که حمایت‌های خارجی از این کشور کمتر شده است.

کوهن تاکید کرد که اگر ایران موفق به تولید سلاح هسته‌ای شود، اسرائیل باید بتواند مستقلا این کشور را متوقف کند. هنگامی که از او پرسیده شد آیا مقابله با ایران بدون «بمب سنگرشکن» هم ممکن است، گفت که اسرائیل باید قابلیت‌هایی را توسعه دهد تا بتواند کاملا مستقل عمل کند. همان‌طور که دو بار به همین شکل رآکتورهای هسته‌ای در عراق و سوریه را بمباران کرد.

کوهن ادامه داد «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، نامی بی‌مسماست چرا که جامعیتی در این پیمان وجود ندارد و این پیمان «باید جامع باشد».

او گفت که این توافق باید از نو تنظیم شود و تغییر تنها یک موضوع در آن کافی نیست، بلکه باید به‌کلی عوض شود تا کارآمد باشد، در غیر این‌صورت ایران توانایی‌هایی که امروز دارد و حتی بیشتر از آن را دارا خواهد شد.

رییس سابق موساد با اشاره تلویحی به دستاوردهای موساد در زمان ریاست او گفت که در سال ۲۰۱۸ مدارکی مبنی بر وجود سه سایت هسته‌ای ناشناخته از ایران بیرون آورده شد و این موردی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، باید آن را هنگام اجازه به سایر کشورها برای امضای توافق دیگری در آینده لحاظ کند.

کوهن افزود اگر ایران درباره اعمال سابقش صادق نباشد، گروسی نباید اجازه توافق دیگری با این کشور را بدهد.

او همچنین از عادی‌سازی روابط اسرائیل با برخی کشورهای عرب نیز تقدیر کرد و آن را معجزه‌ای برای اسرائیل خواند.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید