وزارت خارجه آمریکا: طالبان بر اساس رفتارش قضاوت می‌شود

۱۴۰۰/۷/۱۹

وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد هیاتی متشکل از نمایندگان چند نهاد آمریکایی در دیدار با نمایندگان طالبان در قطر به آنها گفته‌اند «ملاک قضاوت درباره این گروه رفتار و اقدامات آن است.» آمریکا همچنین خواستار مشارکت معنادار زنان در همه بخش‌های جامعه افغانستان شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد هیاتی متشکل از نمایندگان چندین نهاد آمریکایی در دیدار اخیر خود با نمایندگان ارشد طالبان در شهر دوحه قطر به آنها گفته‌اند ملاک قضاوت در مورد این گروه، رفتارها و اقدامات آن است و نه فقط اظهارات شفاهی رهبران آنها.

به گفته پرایس، این گفت‌وگوها که روزهای نهم و دهم اکتبر به میزبانی قطر برگزار شد، بسیار صریح و حرفه‌ای بوده است و در آن، آمریکا خواستار مشارکت معنادار زنان و دختران در همه بخش‌های جامعه افغانستان شده است.

بر اساس بیانیه‌ای که پرایس منتشر کرده، تمرکز این نشست بر روی نگرانی‌های امنیتی و مساله تروریسم و ایجاد یک کانال امن برای شهروندان آمریکا و دیگر کشورها بوده است.

در این نشست، دو طرف در خصوص ارسال کمک‌های بشردوستانه آمریکا به مردم افغانستان نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از مقامات طالبان نوشت: «آمریکا حاضر شده برای مردم افغانستان که در بحران اقتصادی قرار دارند، کمک‌های بشردوستانه بفرستد، اما شرط آن این است که ارسال این کمک‌ها به منزله به رسمیت شناختن طالبان نباشد.»

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، به نقل از سرپرست وزارت خارجه این گروه، اعلام کرد نمایندگان طالبان به آمریکا اطمینان داده‌اند این گروه شبه‌نظامی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای حمله به دیگر کشورها استفاده شود.

شاهین در پاسخ به سوالی در خصوص «احتمال همکاری با آمریکا برای مقابله با فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در افغانستان» گفت که طالبان به تنهایی با داعش مقابله می‌کند و نیازی به آمریکا ندارد.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، گروه داعش مسئولیت چندین حمله تروریستی از جمله بمب‌گذاری اخیر در مسجدی در استان قندوز را بر عهده گرفته است. در این بمب‌گذاری که روز جمعه انجام شد دست کم ۱۵۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن زخمی شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

حرف آخر با پوریا زراعتی
ناتو؛ انتخاب سخت
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید