انتخابات زودهنگام پارلمانی در اعتراض؛ گزارش‌ها حاکی از مشارکت پایین شهروندان است

۱۴۰۰/۷/۱۸

انتخابات زود هنگام پارلمانی عراق در حالی روز یکشنبه برای انتخاب ۳۲۹ نماینده پارلمان این کشور برگزار شد که گزارش‌ها حاکی از مشارکت نسبتا پایین در این انتخابات است.

انتخابات زود هنگام پارلمانی عراق در حالی روز یکشنبه برای انتخاب ۳۲۹ نماینده پارلمان این کشور برگزار شد که گزارش‌ها حاکی از مشارکت نسبتا پایین در این انتخابات است.

بر اساس گزارش‌ها، تا ظهر یکشنبه میزان مشارکت مردم در این انتخابات کمتر از ۲۰ درصده بوده است. کمیسیون انتخابات عراق نیز اعلام کرد یک سوم واجدان شرایط رای‌دهی در این انتخابات مشارکت داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های انتخاباتی و شاهدان عینی گزارش داد که میزان مشارکت مردم در سراسر عراق تا اواسط بعد از ظهر پایین بوده است.

در چند منطقه بغداد از بلندگوهای مسجد برای تشویق مردم به شرکت در این انتخابات استفاده می‌شود.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، هنگام رای دادن به خبرنگاران گفت که از مردم این کشور می‌خواهد به عراق و به آینده خود رای دهند.


از ساعت ۷ صبح به وقت محلی درهای بیش از هشت هزار مرکز رای‌دهی در سراسر عراق باز شد و عراقی‌ها تا تا ساعت ۶ بعد از ظهر مهلت داشتند در انتخاباتی شرکت کنند که توسط بسیاری از فعالان جوان که در اواخر سال ۲۰۱۹ در خیابان‌های این کشور تظاهرات کردند، تحریم شده بود.

اگرچه مقام‌های عراقی تسلیم تظاهرات مردمی شدند و انتخابات زودتر از موعد را اعلام کردند، اما تعداد کشته‌شدگان، سرکوب شدید و ترورهای هدفمند باعث شد بسیاری از شرکت‌کنندگان در اعتراضات بعدا خواستار تحریم انتخابات شوند.

این انتخابات که پنجمین انتخابات پارلمانی عراق از سال ۲۰۰۳ میلادی است، با تدابیر و تدارکات گسترده امنیتی و حکومتی برگزار شد.

کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد که حدود ۲۴ میلیون واجد شرایط برای رای دادن به سه هزار و ۲۴۹ نامزد وجود دارد.

گزارش‌هایی نیز از حمله مسلحانه در یکی از مراکز رای‌گیری در شرق استان دیاله منتشر شد، اما رسانه‌های امنیتی عراقی اعلام کردند که پلیس به‌طور تصادفی و به اشتباه تیراندازی کرده است.

عراق در این انتخابات برای نخستین‌بار از کارت‌های الکترونیکی برای رای‌دهندگان استفاده کرد. اما با این وجود، گزارش‌هایی از خرید رای، ارعاب و دستکار منتشر شده است.

بر اساس اعلام نهاد مستقل ناظر بر انتخابات، پیش‌بینی می‌شود نتایج رای‌گیری تا ۴۸ ساعت آینده اعلام شود. انتظار می‌رود مذاکرات برای انتخاب نخست‌وزیری که وظیفه تشکیل دولت را برعهده دارد ماه‌ها به طول انجامد.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید