تاکید مقامات امنیتی و نظامی آمریکا و اسرائیل بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای

۱۴۰۰/۷/۱۴

رییس ستاد کل ارتش اسرائیل و مشاور امنیت ملی آمریکا بر ادامه همکاری‌های دو کشور برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

آویو کوخاوی، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، سه‌شنبه در مراسمی در تل‌آویو با تاکید بر ادامه تلاش اسرائیل برای از بین بردن «ظرفیت‌های ایران، در هر عرصه و هر زمانی» گفت: «برنامه‌های عملیاتی علیه برنامه هسته‌ای ایران توسعه و بهبود می‌یابد.»

کوخاوی گفت: «ارتش اسرائیل و جامعه اطلاعاتی آن به خوبی می‌دانند در ایران چه می‌گذرد و در حال مقابله با گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه هستند.»

او افزود: «هر وقت زمانش برسد، وظیفه ما است که یک واکنش موثر و به موقع صورت دهیم.»

در همین حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در دیدار با همتای اسرائیلی خود، ایال هولاتا، که در راس یک هیات بلندپایه نظامی و اطلاعاتی به واشینگتن سفر کرده، تاکید کرد که ایالات‌متحده به ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد و اگر دیپلماسی نتیجه نداد، واشینگتن برای «گزینه‌های دیگر» آماده است.

طبق بیانیه کاخ سفید، دو طرف در این دیدار ضمن گفت‌وگو درباره «مهم‌ترین چالش‌‌هایی که امنیت و ثبات منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد»، بر عزم خود بر رسیدگی به تهدیدهای پیش روی اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آن تاکید کردند.

مذاکره‌کنندگان دو کشور همچنین توافق کردند که درباره موضوعاتی که به ثبات و امنیت ملی اسرائیل مربوط می‌شود، به گسترش همکاری‌ها و روند اطلاع‌رسانی به یکدیگر ادامه دهند.

سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به آمریکا در حالی است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل گفته بود این کشور قصد دارد موضع بایدن درباره پرونده هسته‌ای ایران را سخت‌تر کند.

مواضع جدید مقام‌های اسرائیلی و آمریکا در حالی اظهار می‌شود که مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی پس از برگزاری شش دور در وین با آغاز دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شده است.

هنوز تاریخ دقیقی از برگزاری دور دیگری از این مذاکرات تعیین نشده و در این فاصله تنش‌ها میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر سر نظارت بازرسان آژانس بر تاسیسات اتمی ایران افزایش یافته است.

خلاصه خبرها
جنگ ایران و عراق
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید