افزایش تنش میان ایران و آذربایجان؛ باکو دفتر نمایندگی خامنه‌ای را تعطیل کرد

۱۴۰۰/۷/۱۳

در پی تداوم تنش میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، پلیس باکو مسجد حسینیه، محل دفتر علی‌اکبر اجاق‌نژاد نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در این شهر را تعطیل کرد.

به گزارش رسانه‌های آذری، احسان زاهدف، سخنگوی وزارت کشور آذربایجان، روز سه‌شنبه سیزدهم مهر، افزایش شیوع کرونا را علت تعطیل شدن این مسجد اعلام کرد.

او گفت: «مسجد حسینیه از اماکنی است که طی روزهای اخیر باعث افزایش موارد ابتلا به کرونا شده و این مسجد مانند دیگر اماکن تعطیل شده است.»

این مقام دولت آذربایجان ادامه داد: «در حال حاضر تیم مبارزه با کرونا در حال اتخاذ تدابیر لازم در این مکان است.»

سفارت جمهوری اسلامی در باکو تعطیل شدن حسینیه وابسته به حکومت ایران در این شهر را تایید اما اعلام کرد دفتر نماینده خامنه‌ای تعطیل نشده است. بنا بر اعلام سفارت ایران، این حسینیه متعلق به «رایزنی فرهنگی» جمهوری اسلامی بود و به دلیل «محدودیت‌های کرونا» بسته شده است.

بسته شدن دفتر نمایندگی علی‌ خامنه‌ای در باکو در حالی است که اظهارات مقام‌های دو کشور علیه یکدیگر همچنان ادامه دارد.

به گزارش رسانه‌های جمهوری آذربایجان، الهام علی‌اف، رییس‌ جمهوری این کشور، در سفر به منطقه مرزی جبرئیل، در واکنش به اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی، حضور اسرائيل در مناطق مرزی آذربایجان با ایران را رد کرد.

او گفت: «بگذارید چشم‌هایشان را باز کنند و نگاه کنند، در کجای اینجا اسرائیل را دیده‌اند؟»

روز دوشنبه نیز لیلا عبدالله‌یوا، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ادعای مطرح شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر حضور نظامی اسرائیل در نزدیکی مرز آذربایجان و ایران را رد کرد و آن را بی‌اساس خواند.

اما مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان بر این موضع پافشاری می‌کنند. کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی، نیز روز سه‌شنبه موضع این کشور مبنی بر حضور اسرائیل در آذربایجان را تکرار کرد و گفت بدون شک این حضور «بدون توقع» نیست.

او ادامه داد اسرائیل «هدف‌های شومی را در سر می‌پروراند که آتش جنگ را در منطقه به دلیل اشتباه استراتژیک دولت فعلی شعله‌ور کند و این فاجعه‌ای مصیبت‌بار خواهد بود.»

پیشتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اولین واکنش خود به تنش‌های اخیر ایران و آذربایجان گفته بود: «کسانی که با توهم تکیه‌ به دیگران، و با تکیه‌ به دیگران گمان می‌کنند که امنیت خودشان را می‌توانند تامین کنند، بدانند که سیلی این را به‌زودی خواهند خورد.»

تنش‌ها میان ایران و آذربایجان پس از آن افزایش یافت که دو راننده ایرانی کامیون از سوی نیروهای آذربایجان بازداشت شدند.

آذربایجان که بخش‌هایی از خاک خود را در جریان جنگ اخیر با ارمنستان بازپس گرفته، اعلام کرده که رانندگان ایرانی برای عبور از آذربایجان به مقصد ارمنستان باید عوارض بدهند. اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند اسرائیل در روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان «توطئه» می‌کند.

در حالی که به تازگی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی مانورهایی را در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان برگزار کردند، وزارت دفاع ترکیه از برگزاری رزمایش مشترک ارتش ترکیه و جمهوری آذربایجان طی روزهای ۱۳ تا ۱۶ مهر در نخجوان خبر داده است.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
تیتر اول
پناهجویان آتن

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید