تجمع ده‌ها هزار زن در شهرهای مختلف آمریکا در اعتراض به منع سقط جنین

۱۴۰۰/۷/۱۱

هزاران زن روز شنبه در شهرهای مختلف آمریکا در اعتراض به اجرای قانون منع سقط جنین در ایالت تگزاس و احتمال اعمال محدودیت‌های مشابه در ایالت‌های دیگر تجمع کردند.

این تجمع‌های اعتراضی که تعدادشان به ۶۶۰ مورد می‌رسد، در هر ۵۰ ایالت آمریکا و در مکان‌های مختلفی از جمله در مقابل ساختمان دیوان عالی آمریکا و مجلس ایالتی تگزاس برگزار شد.

شرکت‌کنندگان حاضر در این تظاهرات سراسری پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون «اختیار بدنم دست خودم است»، «زنان ماشین جوجه‌کشی نیستند»، «این رحم متعلق به تو نیست» و «سقط جنین از حقوق بشر است» در دست داشتند.

محور اصلی اعتراضات روز شنبه، قانونی است که تگزاس از ابتدای ماه سپتامبر اجرایش را شروع کرده و سقط جنین را پس از شش هفتگی ممنوع اعلام کرده است. منتقدان می‌گویند این قانون حتی برای تجاوز و سوءاستفاده جنسی خویشاوندان نیز استثنایی قائل نشده است.

بر اساس این قانون که در تگزاس با عنوان قانون «ضربان قلب» شناخته می‌شود، هیچ زنی حق ندارد پس از آغاز تپش قلب در جنینش که معمولاً در شش هفتگی اتفاق می‌افتد آن را سقط کند. این در حالی است که به گفته کارشناسان، اکثر زنان معمولا پس از شش هفتگی متوجه بارداری خود می‌شوند و ۸۵ تا ۹۰ درصد از سقط‌ها پس از این مرحله انجام می‌شود.

گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس که این قانون بحث‌برانگیز را امضا کرده، از جمله سوژه‌های اصلی اعتراضات روز شنبه بود و برخی معترضان در پلاکاردهای خود خواستار برکناری او شدند.

مقامات ایالت تگزاس برای اجرای این قانون از مردم عادی تقاضای کمک کرده‌اند و به کسانی که با موفقیت بتوانند عاملان سقط غیرقانونی جنین را به دادگاه بکشانند، دست کم ۱۰ هزار دلار جایزه می‌دهند.

قانونی که تگزاس وضع کرده، شدیدترین محدودیتی است که در سرتاسر آمریکا علیه سقط جنین وضع شده است.

دیوان عالی آمریکا حدود ۵۰ سال پیش حق سقط جنین را برای زنان به رسمیت شناخت، اما این دیوان قرار است روز دوشنبه بار دیگر در مورد این موضوع تشکیل جلسه دهد و با توجه به اینکه دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا، چندین قاضی محافظه‌کار را به دیوان عالی فرستاده، ممکن است قانون قبلی نقض شود.
در این صورت، قانون اساسی آمریکا دیگر از حق سقط جنین محافظت نمی‌کند و همین امر راه را برای دیگر ایالت‌ها باز می‌کند تا سقط جنین را محدود یا ممنوع کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
هت تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید