ادامه ابهام‌ها در خصوص ازسرگیری مذاکرات وین؛ واکنش‌های متفاوت بورل و خطیب‌زاده

۱۴۰۰/۷/۸

در ادامه ابهام‌ها در خصوص ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، چوزپ بورل گفت این مذاکرات به زودی انجام خواهد شد؛‌ ایران نیز گفت خواستار اجرای بندهای مربوط به لغو تحریم‌ها در برجام است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه هشتم مهرماه اعلام کرد مذاکرات با ایران برای احیای برجام «به زودی» از سر گرفته خواهد شد.

او در جریان سفرش به دوحه، پایتخت قطر، بدون اشاره به جزییات گفت به عنوان میانجی بر این باور است که مذاکرات در یک زمان مناسب از سرگرفته می‌شود و اتحادیه اروپا و شرکایش نیز به همکاری برای از سرگیری این مذاکرات ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در مصاحبه با روزنامه لوموند فرانسه گفت مذاکرات هسته‌ای «حتما انجام خواهد شد.»

او گفت از منظر دولت جدید ابراهیم رئیسی، شش دور مذاکرات صورت‌گرفته در وین برای احیای برجام بی‌ثمر بوده‌ است و دولت تنها وعده‌هایی را می‌پذیرد که مبتنی بر لغو تحریم‌های آمریکا باشند.

وی تصریح کرد ایران در بحث هسته‌ای «نه چیزی بیش از برجام» را می‌پذیرد و نه چیزی «کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام» را انتظار دارد.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه در یک نشست خبری بار دیگر از ایران خواست بدون تأخیر به مذاکرات بازگردد تا دو طرف بتوانند به سرعت گفت‌وگوها در خصوص بازگشت ایران به تعهداتش و بازگشت آمریکا به برجام را به سرانجام برسانند.

این مقام فرانسوی در عین حال اعلام کرد پاریس و شرکایش برای متقاعد کردن تهران به ازسرگیری مذاکرات روی کمک چین حساب می‌کنند.

آمریکا و اروپا بارها به ایران هشدار داده‌اند که درهای مذاکره برای همیشه باز نخواهد بود و در صورت عدم بازگشت این کشور به مذاکرات امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد.

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه: نمادی برای تهران

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید