یک سال پس از امضای پیمان ابراهیم، سفارت اسرائیل در بحرین افتتاح شد

۱۴۰۰/۷/۸

یک سال بعد از امضای توافق عادی‌سازی روابط که پیمان ابراهیم خوانده می‌شود، وزیران خارجه اسرائیل و بحرین روز پنج‌شنبه طی مراسمی در منامه به‌طور رسمی سفارت اسرائیل در بحرین را افتتاح کردند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، ساعاتی قبل از افتتاح سفارت این کشور، به عنوان اولین سفر یک وزیر اسرائیلی به بحرین وارد منامه شد.

وزیر خارجه اسرائیل پس از افتتاح سفارتخانه این کشور در منامه، گفت: «اسرائیل امروز یک گام بزرگ و تاریخی در خلیج فارس برداشت.»

لاپید در جریان سفر خود به منامه با حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین و سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد و نخست وزیر این کشور نیز ملاقات کرد. ملاقات با لاپید، اولین دیدارعلنی پادشاه بحرین با یک مقام اسرائیلی به شمار می‌رود.

نخست وزیر اسرائیل در دیدار با پادشاه و ولیعهد بحرین گفت که این ملاقات مسیر روابط آینده را معین می‌کند و عادی‌سازی روابط دو کشور را «نمونه‌ای از همزیستی و همکاری میان کشورها و ادیان» خواند.

علاوه بر افتتاح سفارت اسرائیل در بحرین، لاپید در سفر خود به منامه چند توافق‌نامه با همتای بحرینی خود امضا کند.

بحرین، امارات متحده عربی و چند کشور عربی و آفریقایی سال گذشته در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در چارچوب «پیمان ابراهیم» روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کردند.

همزمان با افتتاح سفارت اسرائیل در بحرین، نخستین پرواز مستقیم میان منامه پایتخت بحرین و تل‌آویو در اسرائیل نیز روز پنج‌شنبه در فرودگاه بن‌گوریون به زمین نشست. پرواز هواپیمایی گلف‌ایر بحرین به تل‌آویو یک سال پس از عادی‌سازی روابط میان دو کشور انجام شد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، یک‌شنبه گذشته نیز در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیر امور خارجه بحرین و خلیفه شاهین المرر، وزیر خارجه امارات متحده عربی دیدار کرد. این اولین ملاقات نفتالی بنت با وزرای ارشد کشورهای امضا کننده پیمان ابراهیم بود.

از سوی دیگر، همزمان با افتتاح سفارت اسرائیل در بحرین، عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان و اعطای حقوق فلسطینیان به آنها می‌تواند راهگشای تغییرات مثبت در منطقه و حرکت به سوی صلح، شکوفایی و همکاری‌های مشترک باشد.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه: ایلان ماسک، مرد رویاهای بی‌مرز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید