پزشکیان از مخبر خواست از هر گونه عزل و نصب و استخدام در دولت خودداری شود

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

مسعود پزشکیان در نامه‌ای به عنوان «رییس‌جمهور منتخب» از محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری خواست از هرگونه عزل و نصب یا استخدام نیروی جدید در وزارتخانه‌ها، معاونت‌های ریاست‌جمهوری یا شرکت‌های تابعه آن جلوگیری به عمل آید.

پزشکیان در این نامه تاکید کرد: «جز انجام امور متعارف و پرداخت‌های جاری، از عقد و یا عملیاتی کردن قراردادهای جدید و یا ایجاد هرگونه تعهد به هر شکل (از جمله صدور احکام اداری و تعهدآور) و همچنین عزل و نصب افراد و هر نوع استخدام یا به کارگیری نیروی جدید به هر شکل خودداری شود.»

او افزود «در موارد اجتناب‌ ناپذیر» هر یک از این امور می‌تواند با «کسب مجوز کتبی» از مخبر انجام شود.

رسانه‌های ایران این نامه را سه‌شنبه ۱۹ تیر منتشر کردند اما تاریخ درج شده در آن به ۱۸ تیر برمی‌گردد.

پیشتر شماری از رسانه‌های داخلی، گزارش داده بودند محمد مخبر، سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری، دستور مشابهی به دستگاه‌های اجرایی صادر کرده بود.

روزنامه همشهری، سه‌شنبه ۱۹ تیر، تصویری از نامه مخبر منتشر کرد که تاریخ آن مربوط به ۱۲ خرداد سال جاری است و در آن مخبر از دستگاه‌های اجرایی خواسته از هرگونه تغییر در ساختارهای سازمانی، جابه‌جایی نیروی انسانی و نقل و انتقال اموال دولتی تا زمان استقرار دولت چهاردهم اجتناب کنند.

بر اساس اعلام وزارت کشور، پزشکیان، نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان روز جمعه ۱۵ تیر در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار رای، معادل ۵۳.۶ درصد آرا به عنوان رییس دولت معرفی شد.

پیش‌تر و در روز هشتم تیر، دور نخست انتخابات نظام برای مشخص شدن جانشین ابراهیم رئیسی برگزار شد و هیچ یک از نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان نتوانستند حائز اکثریت آرا شوند.

بیش از ۶۰ درصد شهروندان واجد شرایط در دور نخست و بیش از ۵۰ درصد آنان در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نکردند.

پزشکیان در ادامه نامه خود از مخبر خواسته است آن دسته از مصوبات دولت رئیسی که «دارای بار یا آثار مالی بوده و تاکنون ابلاغ نشده»، تنها پس از هماهنگی با پزشکیان ابلاغ شود.

رئیسی و هیات همراهش روز ۳۰ اردیبهشت در سانحه سقوط بالگرد در آذربایجان شرقی کشته شدند.

به گفته علیرضا سلیمی، سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، مراسم تحلیف پزشکیان بین روزهای ۱۲ تا ۱۵ مرداد برگزار خواهد شد.

او پس از برگزاری مراسم تحلیف دو هفته فرصت خواهد داشت تا کابینه خود را به مجلس معرفی کند.

بدین ترتیب، جلسات مجلس برای بررسی وزرای پیشنهادی و رای اعتماد یا عدم اعتماد به آنان در شهریورماه برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

ترور
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها