ارتش آمریکا مواضعی را در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن هدف گرفت

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

ارتش آمریکا اعلام کرد برخی مواضع حوثی‌های یمن را که «تهدیدی قریب‌الوقوع علیه نیروهای ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه» بودند، هدف حمله قرار داده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، بامداد پنج‌شنبه ۳۱ خرداد در رسانه اجتماعی ایکس نوشت یک ایستگاه کنترل زمینی و یک مقر فرماندهی و کنترل را در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن منهدم کرده است.

سنتکام در بیانیه‌ خود افزود نیروهای آمریکایی دو قایق بدون سرنشین حوثی‌ها را نیز در دریای سرخ منهدم کردند.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی از ماه نوامبر با اعلام همبستگی با فلسطینی‌ها در غزه، حملات موشکی و پهپادی خود را در دریای سرخ علیه کشتی‌رانی تجاری آغاز کردند.

ارتش آمریکا اعلام کرد هدف‌های اخیر، «تهدیدی قریب‌الوقوع برای نیروهای ایالات متحده، نیروهای ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه» بودند.

سنتکام تاکید کرد: «این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های ایالات متحده و ائتلاف انجام شد.»

ساعاتی پیش از انتشار بیانیه ارتش آمریکا و در روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، شرکت‌های بزرگ صنعت کشتی‌رانی جهان پس از غرق شدن دومین کشتی در دریای سرخ، با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند باید برای توقف حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن، اقداماتی فوری انجام شود.

کشتی باربری تیوتر، متعلق به یونان، هفته گذشته هدف حمله حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفت و ناظران روز چهارشنبه غرق شدن آن را تایید کردند.

این دومین کشتی تجاری است که در نتیجه حملات حوثی‌ها در این منطقه غرق می‌شود.

حوثی‌ها یک کشتی و خدمه آن را نیز توقیف کرده‌اند.

تاکنون در جریان حملات حوثی‌ها، سه دریانورد کشته شده‌اند.

در فروردین‌ ماه، ژنرال مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام، در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان بار دیگر به حمایت گسترده جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی خود در منطقه اشاره کرد و گفت حملات حوثی‌ها به کشتی‌های جنگی آمریکا و کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ و نیز حملات شبه‌نظامیان متحد جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، «نتیجه مستقیم» تهدید ایران است که به تدریج در حال گسترش است.

این ژنرال ارشد آمریکایی افزود حملات اوایل فوریه ایالات متحده به نیروهای نیابتی ایران در خاورمیانه، گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه را از حمله به نیروهای آمریکایی منصرف کرده اما در برابر شورشیان حوثی در یمن موثر نبوده است.

هم‌زمان آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تاکید کرد: «آمریکا برای رسیدگی به همه تهدیدهای جمهوری اسلامی، از نقض حقوق بشر در ایران تا حمایت از حوثی‌ها در حمله به خطوط کشتی‌رانی بین‌المللی، حمایت از تروریسم و تشدید تنش‌های هسته‌ای، از همه ابزارهای موجود استفاده می‌کند و هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نخواهد کرد.»

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا نیز اعلام کرد کشورش برای «مقابله مستقیم» با حملات حوثی‌ها تردیدی به خود راه نخواهد داد.

گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل هم با محکوم کردن حکومت ایران گفت: «کسی که حماس، حزب‌الله و حوثی‌ها را حمایت می‌کند و عروسک‌گردان آن‌هاست، جمهوری‌اسلامی است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها