واشینگتن: برای مقابله با انواع تهدیدهای جمهوری اسلامی، همه گزینه‌ها روی میز است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به ایران‌اینترنشنال گفت ایالات متحده برای مقابله با انواع تهدیدهای جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن در منطقه، همه گزینه‌ها را بر روی میز دارد.

پیلی با اشاره به تشدید تنش‌ها در منطقه و تاکید آمریکا به همه طرف‌ها برای پرهیز از ایجاد تنش گفت: «اکنون جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش نباید از وضعیت موجود سوء‌استفاده کرده و منافع بی‌ثبات‌کننده خود را پیش ببرند.»

او با تاکید بر حمایت آمریکا از اسرائیل در مبارزه با تروریسم و ادامه تلاش‌های واشینگتن برای رسیدگی به وضعیتی انسانی در غزه، گفت ایالات‌ متحده به مقابله با رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران ادامه می‌دهد.

او به همکاری آمریکا با متحدان و شرکای بین‌المللی خود برای مقابله با تهدیدها در منطقه، از جمله تشکیل ائتلاف نظامی بین‌المللی در دریای سرخ برای مقابله با حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی اشاره کرد و گفت که واشینگتن در این زمینه از همه ابزارهای موجود استفاده خواهد کرد.

پیلی خاطرنشان کرد: «آمریکا برای رسیدگی به همه تهدیدهای جمهوری اسلامی، از نقض حقوق بشر در ایران تا حمایت از حوثی‌ها در حمله به خطوط کشتی‌رانی بین‌المللی، حمایت از تروریسم و تشدید تنش‌های هسته‌ای، از همه ابزارهای موجود استفاده می‌کند و هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نخواهد کرد.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به اینکه حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی، تجارت جهانی و زنجیره عرضه کالاهای ضروری در منطقه را تحت تاثیر قرار داده، گفت تشکیل ائتلاف بین‌المللی نظامی در دریای سرخ نشان می‌دهد کشورهای جهان در حال آگاه شدن درباره حمایت ایران از این حمله‌ها هستند.

پیلی اظهار نظرهای مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه حوثی‌ها به صورت مستقل این حمله‌ها را انجام می‌دهند، مردود دانست و تاکید کرد کشورهای دیگر نیز باید مانند آمریکا از جمهوری اسلامی و حوثی‌ها بخواهند به این اقدام‌های خود پایان دهند.

پیلی با اشاره به اینکه در نتیجه اقدام‌های آمریکا، جمهوری اسلامی و حوثی‌ها در عرصه جهانی مطرود شده‌اند، تاکید کرد واشینگتن فعالیت‌هایش را در مقابله با سایر فعالیت‌های جمهوری اسلامی، از جمله ارسال سلاح به حوثی‌ها و سایر گروه‌های نیابتی‌اش تشدید خواهد کرد.

پرونده هسته‌ای

نماینده ویژه آمریکا با تاکید بر اینکه واشینگتن هرگز به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای نخواهد داد و برای این منظور همه گزینه‌ها را روی میز دارد، گفت که در عین حال دیپلماسی همچنان بهترین و موثرترین راه برای حل و فصل مساله هسته‌ای ایران در بلندمدت است.

پیلی گفت با این حال در این مقطع با توجه به اقدام‌های تنش‌زای جمهوری اسلامی، از رسیدن به راه‌حل دیپلماتیک برای پرونده هسته‌ای تهران «بسیار بسیار دور هستیم».

حقوق بشر

آبرام پیلی وضعیت حقوق بشر در ایران را «بسیار وحشتناک» توصیف کرد و گفت جمهوری اسلامی در موارد متعدد از جمله بازداشت‌های گسترده، خشونت‌های جنسی، اعدام‌های بدون دادگاه و ...، به نقض فاحش حقوق بشر پرداخته است.

او رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود در سال ۲۰۲۴ دانست و تاکید کرد آمریکا به حمایت از مردم ایران، تقویت صدای آن‌ها و ادامه ارتباطات آن‌ها با جامعه بین‌الملل ادامه خواهد داد و در همکاری با متحدان و شرکای خود به پاسخگو کردن حکومت ایران ادامه خواهد داد.

پیلی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا قرار است جایگزین رابرت مالی شود گفت: «از سمت کنونی خود بسیار راضی هستم و به مسوولیت‌های خود در این زمینه ادامه خواهم داد.»

او به دلیل ملاحظات مربوط به محرمانه نگه داشتن اطلاعات خصوصی، از اظهار نظر درباره ادامه فعالیت رابرت مالی در سمت نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها