غرق شدن کشتی دوم؛ شرکت‌های برتر کشتی‌رانی خواهان اقدام فوری علیه حوثی‌ها شدند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

شرکت‌های برتر صنعت کشتی‌رانی جهان، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، پس از غرق شدن دومین کشتی در دریای سرخ، با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که باید برای توقف حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن اقداماتی فوری صورت گیرد.

کشتی باربری تیوتر متعلق به یونان بود هفته گذشته هدف حمله حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفت و ناظران روز چهارشنبه غرق شدن آن را تایید کردند. این دومین کشتی تجاری است که در نتیجه حملات حوثی‌ها در این منطقه غرق می‌شود. حوثی‌ها همچنین یک کشتی و خدمه آن را نیز توقیف کرده‌اند.

حوثی‌ها حملات پهپادی و موشکی خود به کشتی‌ها در خلیج عدن و دریای سرخ را از ماه نوامبر و به نام همبستگی با مردم فلسطین در غزه آغاز کردند. در جریان حملات حوثی‌ها، سه دریانورد کشته شدند.

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد خبر داد که حوثی‌ها از زمان آغاز حملات خود تا کنون حدود ۱۹۰ حمله انجام داده‌اند.

شرکت‌های بزرگ و برتر کشتی‌رانی جهان در بیانیه‌ مشترک خود گفتند: «تاسف‌آور است که دریانوردان بی‌گناه در حالی که صرفاً وظایف خود را انجام می‌دهند و انرژی، غذا و پوشاک را به مناطق مختلف جهان حمل می‌کنند، مورد حمله قرار می‌گیرند.»

این شرکت‌ها در بیانیه خود افزودند: «این حملات باید اکنون متوقف شود. ما از کشورهای دارای نفوذ در منطقه می‌خواهیم که از دریانوردان بی‌گناه ما محافظت و از تنش‌زدایی سریع در دریای سرخ حمایت کنند.»

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که کشتی تیوتر با موشک و یک قایق کنترل از راه دور که مملو از مواد منفجره بود مورد اصابت قرار گرفت.

نیروهای دریایی بین‌المللی برای ارائه پشتیبانی دفاعی از کشتی‌هایی که هنوز در دریای سرخ در حرکت هستند، در این منطقه مستقر شده‌اند، اما حملات حوثی‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

رویترز همچنین به نقل از منابعی در صنعت بیمه گزارش داد که نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد استفاده حوثی‌ها از قایق‌های بدون سرنشین تهاجمی وجود دارد.

یکی از این منابع، که نامش اعلام نشده، گفت: «دفاع در برابر این قایق‌های بدون سرنشین سخت‌تر و بالقوه کشنده‌تر است. موشک‌ها که تا امروز بیشتر از آنها در حملات استفاده می‌شد، عمدتا باعث وارد آمدن آسیب‌هایی به عرشه کشتی‌ها می‌شد.»

مونرو اندرسون، رئیس عملیات در خطر جنگ دریایی و متخصص بیمه وسل پروتکت (Vessel Protect)، نیز به این خبرگزاری گفت حوثی‌ها که در ماه مه پنج حمله انجام داده بودند، در ماه ژوئن و تا کنون ۱۰ حمله انجام داده‌اند.»

او افزود: «اولین استفاده موفقیت‌آمیز از یک قایق سطحی بدون سرنشین نشان‌دهنده چالش جدیدی برای کشتی‌رانی تجاری در یک محیط پیچیده است.»

منابع مطلع در صنعت بیمه گفتند که حق بیمه اضافی خطر جنگ، که هنگام عبور کشتی‌ها از دریای سرخ پرداخت می‌شود، در روزهای اخیر نزدیک به ۰.۷ درصد ارزش یک کشتی از حدود یک درصد در اوایل سال جاری بوده است.

آنها افزودند که با غرق شدن دومین کشتی و خسارات احتمالی ناشی از آن، نرخ‌های افزایش‌یافته بیمه احتمالاً ثابت می‌شوند و صدها هزار دلار هزینه اضافی به هزینه سفر کشتی‌هایی که از دریای سرخ و خلیج عدن می‌گذرند، اضافه می‌شود.

استفان کاتن، دبیر کل فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل، گفت: «کشتی‌ها باید مسیر خود را به سمت جنوب آفریقا تغییر دهند. این بهترین راه برای محافظت از دریانوردان است.»

او افزود: «ما همچنین از اسکورت مناسب و محافظت از کشتی‌ها از سوی نیروهای دریایی استقبال می‌کنیم و این اقدام خطرات ضربه خوردن کشتی‌ها را کاهش می‌دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها