شاهزاده رضا پهلوی: پاسخ مردم به آزادی حمید نوری یک نه قاطع به انتخابات است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی به مناسبت آزادی حمید نوری نوشت هدف از این اقدام ناامید کردن مردم و تشویق آنان به رای دادن در انتخابات است اما پاسخ مردم ایران به این اقدام، «یک نه قاطع خواهد بود».

شاهزاده پهلوی در پیامی که روز دوشنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، بار دیگر مبادله حمید نوری، «یک جنایتکار جنگی» با دو شهروند سوئدی را «اقدامی غیرمسئولانه و غیراخلاقی» خواند.

او نوشت: «این اقدام نه فقط به لحاظ اخلاقی محکوم است، بلکه حتی از منظر منافع سوئد، و دیگر کشورهای اروپایی و غربی نیز اقدامی زیان‌بار و نابخردانه است.»

حمید نوری که از سال ۹۸ در سوئد در زندان بود، روز ۲۶ آزاد شد. او با‌ اتهام مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۳۶۷، در سوئد به حبس ابد محکوم شده بود.

خبر مبادله حمید نوری با دو زندانی سوئدی در ایران خشم گسترده فعالان حقوق بشر و خانواده‌های دادخواه و زندانیان سیاسی را به دنبال داشته است.

شاهزاده پهلوی در توضیح رابطه این مبادله با «مبارزه ملت ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی و احیای حاکمیت ملی در چارچوب یک دموکراسی سکولار»، نوشت: «نخست اینکه مبادله حمید نوری، نافی دستاورد بزرگ ملت ایران و فعالان مخالف جمهوری اسلامی در محاکمه و محکومیت یکی از عوامل جنایتکار رژیم از طریق امکانات قضایی موجود در دموکراسی‌های غربی نیست.»

او تاکید کرد: «این گامِ بزرگ، سنگ بنای اقدامات بعدی برای پاسخگو کردن دیگر مقامات جنایتکار جمهوری اسلامی در راستای فشار حداکثری بر رژیم و در مسیر دادخواهی است.»

شاهزاده پهلوی ادامه داد که «زمان این مبادله در آستانه سیرک انتخابات رژیم با هدف ناامید کردن شما، تبلیغ این دروغ که شما تنهایید، و تشویق شما به رای دادن، انتخاب شده است. یقین دارم پاسخ مردم میهن‌پرست و آزادیخواه ایران به این مَکرِ اهریمنی، یک نه قاطع خواهد بود. نه شما تنهایید و نه شرکت در سیرک انتخابات، راه حل مسائل و مشکلات ایران است. مسیر پیروزی روشن است و فردای پیروزی روشن‌تر.»

قرار است دوره چهاردهم انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران روز هشتم تیر امسال برگزار شود.

در رای‌گیری انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی رکورد شرکت نکردن شهروندان در انتخابات شکسته شد.

پیشتر برخی از فعالان سیاسی در ایران از جمله ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی خواستار تحریم این انتخابات شدند.

شاهزاده پهلوی نوشت: «نکته سوم و پایانی اینکه اگر چه مبادله این جنایتکار، اقدامی مُضِر و غیر سازنده است اما اتفاقا ما ایرانیان خارج از کشور را در مسیر متشکل شدن و سازمان یافتن برای فشار حداکثری بر رژیم و حمایت حداکثری از مردم ایران مصمم‌تر می‌سازد.»

او تاکید کرد که «یکی از وظایف مهم ایرانیان خارج از کشور، فعالیت و تلاش سازمان‌یافته، هماهنگ و هدفمند بر سیاستمداران کشورهای محل اقامت‌شان برای فشار حداکثری بر رژیم و حمایت حداکثری از مبارزه مردم ایران است».

شاهزاده پهلوی در پایان افزود که «حمایت جهانی، هزینه‌ای را که مردم ایران در مسیر پبروزی می‌دهند، کمتر خواهد کرد و زمان رسیدن به آزادی را کوتاه‌تر. برای همین است که جمهوری اسلامی با شدت و حدت می‌کوشد بر سیاست دولت‌های جهان و منطقه درباره خود تأثیر بگذارد.»

او از مردم خواست که در مقابله با تلاش‌های جمهوری ناامید نشوند و کنار ننشینند.

این پیام شاهزاده پهلوی در شرایطی است که جمهوری اسلامی تبلیغات بسیار گسترده‌ای را درباره مبادله نوری به راه انداخته است.

پیشتر کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه، گفته است که پرونده نوری به پرونده محاکمه نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها