انتخابات ۱۴۰۳؛ دفاع از حمله به سفارت آمریکا و افشای مجوز زاکانی برای اقدام علیه برجام

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

در جریان سخنرانی‌ها و مناظره‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگانشان در ایران، علاوه بر دفاع نماینده مسعود پزشکیان از حمله به سفارت آمریکا، علیرضا زاکانی فاش کرد رهبر جمهوری اسلامی پس از امضای توافق هسته‌ای، مجوز اقدام علیه آن را به نیروهای مخالف برجام داده بود.

زاکانی روز شنبه ۲۶ خرداد در یک میزگرد تلویزیونی گفت: «در سال ۱۳۹۴ درباره سند برجام به رهبری گفتم احساس خطر می‌کنم. رهبری تاکید کردند مسئولان به وظیفه خودشان درباره برجام عمل کنند و به همین دلیل طرح دو فوریتی برای روشن شدن ابعاد برجام نوشتم.»

شهردار کنونی تهران که در آن زمان نماینده مجلس شورای اسلامی بود از مخالفان توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی بود.

او افزود: «برخی به جای نظام تصمیم گرفتند و گفتند این تصمیم نظام است، اما حقیقت این نبود.»

در ادبیات مقامات جمهوری اسلامی، گاهی از شخص خامنه‌ای به عنوان «نظام» یاد می‌شود.

این اظهارات در حالی است که در همین روز، فیاض زاهد، نماینده مسعود پزشکیان در مناظره نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رادیو گفت: «برجام تصمیم نظام بود، نه دولت حسن روحانی.»

زاکانی که از سوی کشورهای غربی به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراضات ایران تحریم شده، افزود: «برجام را که خواندم گفتم من با برادرم هم این گونه قرارداد نمی‌بندم.»

امیرحسین ثابتی، نماینده سعید جلیلی نیز در مناظره نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رادیو درباره برجام گفت: «این توافق سنگی است که روحانی و ظریف در چاه انداختند و حالا هزار عاقل نمی‌توانند کشور را از این چاه خارج کنند.»

دفاع نماینده پزشکیان از حمله به سفارت آمریکا

علاوه بر برجام، موضوع رابطه با آمریکا یکی از موضوعاتی است که همواره در جریان دوره‌های مختلف انتخابات در ایران مطرح می‌شود.

زاکانی درباره گفت‌وگو با آمریکا گفت که حتی می‌شود با «دشمنان از سر عزت و باورمندی رابطه بازطراحی کنیم».

شهردار تهران ادامه داد که برقراری ارتباط با اروپا و حتی آمریکا «با جبران گذشته توسط این کشورها» قابل انجام است.

آمریکا‌ستیزی و اسرائیل‌ستیزی از پایه‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و رهبر جمهوری اسلامی بارها بر آن تاکید کرده است.

در تازه‌ترین مورد، خامنه‌ای در پیامی به حجاج، خواستار «اعلام برائت از اسرائیل و حامیانش به خصوص آمریکا» در این مراسم شد و گفت که امسال برائت از آن‌ها «باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین، در همه جای جهان ادامه یابد و به آحاد مردم تسری یابد».

ثابتی، نماینده جلیلی نیز در مناظره نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رادیو در این زمینه گفت: «کل دنیا آمریکا و اسرائیل نیستند. ما هم بخواهیم با آمریکا رابطه خوبی داشته باشیم، آمریکا نمی‌خواهد.»

روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با آمریکا پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در سال‌های آغازین پس از انقلاب قطع شد و همچنان قطع است.

در سال‌های بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷، به سفارت‌خانه‌های دیگر کشورها از جمله بریتانیا و عربستان سعودی نیز حمله شد که در مورد عربستان سعودی منجر به قطع رابطه تهران و ریاض به مدت چندین سال شد.

نماینده جلیلی درباره حمله به سفارت‌خانه‌ها در ایران در دوران جمهوری اسلامی نیز گفت: «اصلاح‌طلبان سفارت‌نوردند. غیر از سفارت آمریکا، در دهه ۷۰ هم به سفارت فلسطین در تهران حمله و آنجا را اشغال کردند.»

زاهد، نماینده پزشکیان که اصلاح‌طلبان از او حمایت کرده‌اند، در این مناظره از حمله به سفارت آمریکا دفاع کرد.

او گفت: «هنر و افتخار مبارزه با آمریکا به نام هواداران جلیلی و زاکانی نیست. این جریان ما اصلاح‌طلبان بود که سفارت آمریکا را تسخیر کرد.»

نماینده پزشکیان تاکید کرد که رابطه با اسرائیل نیز یک «خط قرمز همیشگی جمهوری اسلامی» باقی خواهد ماند.

دوره چهاردهم انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران روز هشتم تیر امسال برگزار می‌شود.

در رای‌گیری انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی رکورد شرکت نکردن شهروندان در انتخابات شکسته شد.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران، روز شنبه با بیان اینکه «سه انتخابات گذشته برای کشور ما زیبنده نبود»، گفت: «این موضوع طمع دشمن را برای ایجاد اختلال به دنبال داشت. یعنی زمانی که دشمن حضور مردم را کم ببیند وسوسه می‌شود تا چالش ایجاد کند.»

هم‌زمان با گسترش تحریم صندوق‌های رای در ایران، ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی گفت: «تحریم انتخابات نمایشی و فرمایشی، کنشی مدنی و موثر است.»

او، امید به اصلاح امور را از طریق این نوع انتخابات، توهم دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها