آمریکا یک گیرنده پدافند هوایی، یک شهپاد، یک پهپاد و ۲ قایق حوثی‌ها را منهدم کرد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، پنج‌شنبه ۲۴ خرداد اعلام کرد نیروهای ایالات متحده طی ۲۴ ساعت گذشته یک گیرنده پدافند هوایی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن و یک شناور بدون سرنشین و دو قایق گشتی این گروه را در دریای سرخ منهدم کرده‌اند.

نیروهای آمریکا یک پهپاد حوثی‌ها را نیز بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند.

سنتکام تاکید کرد حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی دو موشک بالستیک ضدکشتی به سمت دریای سرخ شلیک کردند اما این حمله‌ها هیچ آسیب جانی و خسارت چشمگیری به همراه نداشت.

بر اساس اعلام سنتکام، حوثی‌ها دو موشک کروز ضدکشتی نیز به خلیج عدن پرتاب کردند که هر دو موشک به کشتی باربری «ام‌وی وربنا»، متعلق به اوکراین با مدیریت لهستان تحت پرچم پالائو اصابت کرد و موجب آتش‌سوزی و خسارت و مجروحیت خدمه آن شد.

پیش از آن و بنا بر اعلام شرکت امنیت دریایی آمبری بریتانیا، یک کشتی تجاری روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد در تماسی اضطراری گزارش داد در حدود ۱۲۹ مایل دریایی شرق عدن، هدف برخورد موشک قرار گرفت.

این کشتی در زمان وقوع حمله، در مسیر مالزی به ونیز ایتالیا در حال حرکت بوده است.

به گزارش رویترز، آمبری افزود بر اساس ارزیابی‌ها، این کشتی‌ مشابه مواضعی بوده است که معمولا از سوی حوثی‌های یمن هدف قرار می‌گیرند.

در رویدادی جداگانه، آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد گزارشی از یک حادثه در ۱۸۰ کیلومتری شرق عدن دریافت کرده است.

به گزارش رویترز، اصابت پرتابه‌های ناشناس موجب آتش‌سوزی در یک کشتی شده.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۰ آبان ۱۴۰۲ بر ضرورت توقف صدور نفت و ارزاق به اسرائیل تاکید کرد و از دولت‌های اسلامی خواست با اسرائیل همکاری اقتصادی نکنند.

در پی اظهارات خامنه‌ای، حوثی‌های یمن، از گروه‌های مورد حمایت حکومت ایران، حملات خود را به کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن آغاز کردند و امنیت دریانوردی را در منطقه به خطر انداختند.

این گروه کنترل پایتخت و پرجمعیت‌ترین مناطق یمن را در اختیار دارد.

دی‌ ماه سال گذشته، آمریکا حوثی‌ها را در فهرست «تروریست جهانی ویژه» قرار داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
خبر
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها