رصد بمب‌افکن بی-۱ لنسر آمریکا با بمب سنگرشکن جدید، هشدار احتمالی به ایران؟

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

سایت فن‌آوری پاپیولار مکانیکس پنج‌شنبه گزارش داد یک بمب‌افکن راهبردی بی-۱ لنسر مجهز به بمب سنگرشکن جدید پیشرفته جی‌بی‌یو-۷۲، بر فراز صحرای موهاوی کالیفرنیا رصد شده است. این گزارش با اشاره به تسریع اقدامات هسته‌ای ایران گفت این سلاح‌ جدید ممکن است «یک نشانه هشدار» برای تهران باشد.

بمب سنگرشکن پیشرفته جی‌بی‌یو-۷۲ برای تخریب لایه‌های بتونی و تاسیسات زیرزمینی طراحی شده است.

به گزارش یک وبلاگ هوانوردی، ایان رکیو، عکاس هوانوردی، اوایل سال جاری در صحرای موهاوی کالیفرنیا در اسکنر خود صحبت‌هایی را شنیده است که به هواپیمایی با علامت تماس TORCH اشاره می‌کرده.

وقتی رکیو به بالا نگاه کرده یک تانکر سوخت‌گیری مدلKC-135 Stratotanker را دیده که یک بمب‌افکن لنسر بی-بی‌۱ را همراهی می‌کرده است.

به گفته ریکو دو هواپیما به مدت دو ساعت در منطقه به پرواز کردن و چرخیدن ادامه دادند.

این مانورها امکان انجام عملیات هوایی بمب‌افکن‌ها را در مقاصد دور بدون نیاز به سوخت‌گیری بر روی زمین افزایش می‌دهد.

تصاویر ثبت شده از سوی ریکو نشان داد که بمب‌افکن لنسر در این عملیات مجهز به بمب هدایت شونده جی‌بی‌یو-۷۲ بوده است و نیروی هوایی آمریکا در حال آزمایش بارگیری بمب‌های جدید برای بمب‌افکن لنسر بی-۱ است.

به دنبال ابراز نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و صدور قطعنامه شورای حکام آژانس علیه تهران، وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد گزارش آژانس درباره نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو نشان می‌دهد جمهوری اسلامی می‌خواهد برنامه هسته‌ای خود را به روش‌هایی فاقد اهداف صلح‌آمیز معتبر گسترش دهد که در صورت ادامه این وضعیت، واشینگتن واکنش متناسب نشان خواهد داد.

جمهوری اسلامی در روزهای ۲۰ و ۲۱ خرداد به آژانس اطلاع داد هشت آبشار را که هر کدام شامل ۱۷۴ سانتریفیوژ آی‌آر-۶ هستند، در عرض سه تا چهار هفته در تاسیسات فردو نصب خواهد کرد.

پیش‌تر و در روز ۲۳ خرداد، رویترز به نقل از پنج دیپلمات آژانس بین‌المللی گزارش داده بود جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه شورای حکام، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را در فردو و نطنز افزایش داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها