افشاگری رسانه‌ها از رفتارهای جنسی نامتعارف و آزاردهنده ایلان ماسک با زنان کارمند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

وال استریت ژورنال گزارشی از «رفتارهای جنسی نامناسب و آزاردهنده» ایلان ماسک با تعدادی از کارمندان زن در محیط کاری منتشر کرد و نوشت این میلیاردر مشهور در سالیان گذشته شماری از زنان را برای درخواست‌های جنسی گوناگون تحت فشار قرار داده ‌است.

این گزارش مبتنی بر مصاحبه با ۴۸ منبع مختلف و همچنین ایمیل‌ها، پیام‌ها و سوابق دیگر است.

ایندیپندنت نوشت بر اساس این گزارش، ماسک در موارد متعددی با زنانی که در مجموعه او مشغول به کار بودند، وارد روابط جنسی نامتعارف شده و حتی از برخی خواسته ‌است «فرزندانش را به دنیا بیاورند».

یکی از جنجالی‌ترین ادعاهای این گزارش به سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد که طی آن ایلان ماسک ظاهرا به یک مهمان‌دار زن در شرکت اسپیس ایکس پیشنهاد رابطه جنسی نامتعارف داد و در ازایش، اسبی را برای او در نظر گرفت.

گفته می‌شود پس از طرح این ادعا، شرکت اسپیس ایکس مبلغ ۲۵۰ هزار دلار را به این زن پرداخت کرد تا از پیگیری قضایی و طرح شکایت سوءرفتار جنسی علیه ماسک منصرف شود.

ماسک در سال ۲۰۲۲ این اتهام را تکذیب کرد و به بیزینس اینسایدر گفت: «اگر من تمایل به آزار جنسی داشتم، بعید بود پس از ۳۰ سال برای اولین‌بار چنین چیزی فاش شود.»

اکنون و دو سال بعد از آن ماجرا، وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی جدید، دامنه اتهامات علیه ایلان ماسک را گسترده‌تر کرد.

بر اساس این گزارش، ماسک در چندین مورد با کارمندان و کارآموزان زن در اسپیس ایکس رابطه جنسی برقرار کرده و زنان دیگری را برای درخواست‌های جنسی گوناگون تحت فشار قرار داده ‌است.

این نشریه گفت رفتارهای جنسی نامناسب ادعایی از سوی بنیان‌گذار شرکت‌های اسپیس ایکس و تسلا با زنانی که برای او کار می‌کرده‌اند، شرم‌آور و تکان‌دهنده است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ماسک با یک کارآموز پیش از اینکه سال‌ها بعد نقشی در کادر اجرایی شرکت به او بدهد، رابطه جنسی داشته ‌است.

ماسک که دارای ۱۱ فرزند است، از زن دیگری که در آن زمان کارمند بود، خواست که برای او فرزندی به دنیا بیاورد.

این زن درخواست ماسک را رد کرد اما همچنان در شرکت باقی ماند. هرچند ماسک زندگی کاری را برای او دشوار ساخت و با افزایش حقوقش موافقت نکرد.

در نهایت این زن در سال ۲۰۱۳ شرکت را با دریافت بسته‌ای نقدی و سهامی به ارزش بیش از یک میلیون دلار ترک کرد و از شغل خود استعفا داد.

وال استریت ژورنال افزود ماسک در اوایل دهه ۲۰۱۰ با یک دانشجوی کارآموز تابستانی که بیش از ۲۰ سال از ماسک جوان‌تر بود، در اسپیس ایکس رابطه جنسی برقرار کرد.

یک سال پس از دوره کارآموزی، ماسک این زن را به سفری مجلل به سیسیل، لندن و سپس با جت شخصی به ایتالیا برد، اما این رابطه مدتی بعد پایان یافت. با این حال سال‌ها بعد و در ۲۰۱۷، ماسک دوباره با این کارآموز تماس گرفت و به او پیشنهاد پیوستن به کادر اجرایی شرکت داد.

کارآموز سابق این پیشنهاد را پذیرفت و از نیویورک به کالیفرنیا نقل مکان کرد. پس از رسیدن به آنجا، ماسک کوشید تا رابطه قبلی را احیا کند اما با مخالفت زن مواجه شد.

بر اساس شواهدی چون پیامک‌ها و گفته‌های دوستان این زن، ماسک پس از آن همچنان به رفتارهای آزاردهنده‌ای چون لمس بدن و دست‌درازی به او ادامه داد.

یکی از دوستان این زن به وال استریت ژورنال گفت او از اضطراب اجتماعی خفیف ناشی از «سندروم خود ویران‌گری» رنج می‌برد که «قطعا رفتار ایلان موجب تشدید این سندروم می‌شد».

در نهایت، این کارمند در سال ۲۰۱۹ تقاضای جابه‌جایی به بخش دیگری را مطرح و پس از چندی، شرکت اسپیس ایکس را به کلی ترک کرد.

گوین شاتول، مدیر ارشد اجرایی اسپیس ایکس، گزارش وال استریت ژورنال را رد کرد و آن را مملو از «گزارش‌های نادرست و توصیف‌های غلط» خواند که «روایتی کاملا گمراه‌کننده را ترسیم می‌کند».

شاتول در عین حال گفت شرکت تمام شکایات آزار جنسی را بررسی و بر اساس آن‌ها اقدام می‌کند.

وال استریت ژورنال علاوه بر موارد فوق، به نمونه‌های دیگری از رفتارهای جنسی نامتعارف ماسک با کارمندان زن در اسپیس ایکس اشاره دارد که می‌توان آن را حاکی از الگوی سوءاستفاده از قدرت و موقعیت مدیریتی دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها