ارائه قطعنامه پیشنهادی ۳ کشور اروپایی به شورای حکام علیه برنامه ‌هسته‌ای ایران

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

بریتانیا، فرانسه و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند. در این پیش‌نویس از تهران خواسته شده که با آژانس به‌طور کامل همکاری کند در غیر این‌صورت، ممکن است مدیرکل آژانس گزارشی جامع تهیه کند که فشار بر ایران را افزایش می‌دهد.

به گزارش رویترز که نسخه‌ای از پیش‌نویس قطعنامه‌ سه کشور اروپایی را دیده، آلمان، فرانسه و بریتانیا بار دیگر جمهوری اسلامی را برای توضیح درباره منشاء اورانیوم یافت شده در سایت‌های اعلام‌نشده تحت فشار قرار می‌دهد و از تهران می‌خواهد که ممانعت ورود بازرسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را لغو کند.

پیش‌نویس قطعنامه‌ ارائه شده از سوی سه کشور اروپایی از جمهوری اسلامی می‌خواهد که در تمامی زمینه‌ها و بدون درنگ با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و از جمله به این آژانس اجازه نمونه‌برداری از سایت‌ها را در صورت نیاز بدهد.

در این پیش‌نویس با تاکید بر ضرورت دادن اجازه ورود و فعالیت به بازرسان و کارشناسان ارشد غنی‌سازی اورانیوم، از تهران می‌خواهد که بر اساس بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌صورت همه‌جانبه همکاری کند.در مورد این آثار تبعیت کند. متن جدید از ایران می‌خواهد بدون تاخیر همکاری کند، از جمله با اجازه دادن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت نیاز آژانس نمونه‌برداری کند.

در پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی سه کشور اروپایی همچنین از جمهوری اسلامی خواسته شده که در چارچوب قطعنامه نوامبر ۲۰۲۲، به پرسش‌های پادمانی که از سال ۲۰۱۹ تا کنون بی‌پاسخ مانده است، جواب دهد. با اینکه تعداد سایت‌های مورد سوال از سه سایت به دو سایت رسیده، اما آژانس خواستار آن است که حکومت ایران درباره منشاء اورانیوم پیدا شده در این دو سایت، به عنوان مسائل پادمانی باقی‌مانده توضیح دهد.

در متن پیش‌نویس همچنین گفته شده که اگر تهران همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز نکند، رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد ممکن است که گزارشی جامع تهیه کند و فشار بر جمهوری اسلامی افزایش یابد.

پیشتر گزارش‌هایی درباره مخالفت آمریکا با صدور قطعنامه جدیدی علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده بود. سه کشور اروپایی استدلال می‌کنند که پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی هم‌زمان با خودداری کردن تهران از همکاری با آژانس، صدور این قطعنامه را ضروری می‌سازد؛ هرچند ممکن است که حتی در صورت موافقت آمریکا، همچون نوبت قبل، چین و روسیه با صدور قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی مخالفت کنند.

شمخانی با تهدید شروع کرد

در حالی که اخیرا گزارش‌های تایید ناشده‌، خبر از آن دارد که مسئولیت پرونده هسته‌ای به علی شمخانی، دستیار ارشد رهبر جمهوری اسلامی سپرده شده، او روز ۱۲ اردیبهشت، سه کشور اروپایی را تهدید کرد و گفت تهران به قطعنامه پیشنهادی آن‌ها «پاسخی جدی و موثر» خواهد داد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اگر برخی کشورهای اروپایی کج‌فهم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، بخواهند در نشست آتی شورای حکام آژانس، موضع خصمانه‌ای نسبت به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اتخاذ کنند، با واکنش جدی و موثر کشورمان روبه‌رو خواهند شد.»

پیش‌تر برخی رسانه‌ها در ایران گزارش داده بودند مسئولیت مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی به شمخانی محول شده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز ۱۴ خرداد در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی علیه جمهوری اسلامی گفت تصمیم‌‌گیری در این خصوص بر عهده کشورهای عضو است و آژانس تنها وظیفه دارد در صورت تصویب قطعنامه پیشنهادی، خود را با آن وفق دهد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یافته‌های تازه‌ترین گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده و از تصمیم خود مبنی بر منع دسترسی و نظارت تعدادی از بازرسان مجرب آژانس، صرف نظر نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم با اشاره به این گزارش نوشت حکومت ایران در حال حاضر بیش از ۱۴۲ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی در اختیار دارد که در مقایسه با گزارش پیشین آژانس بین‌المللی در بهمن‌ماه سال گذشته، جهشی ۲۰ کیلوگرمی را نشان می‌دهد.

اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصدی را به سرعت و با طی چند مرحله کوتاه می‌توان به اورانیوم با خلوص ۹۰ درصدی تبدیل کرد که در تولید سلاح هسته‌ای کاربرد دارد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز هفتم خرداد خبر داد ایالات متحده از کشورهای اروپایی خواسته است تا در نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به دنبال افزایش فشارها بر ایران به دلیل توسعه برنامه‌ هسته‌ای این کشور نباشند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز هشتم خرداد این گزارش را نادرست خواند و افزود: «ما با هیچ کشوری برای دادن رای منفی یا ممتنع به هیچ قطعنامه‌ای [درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران] لابی نکرده‌ایم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها