عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، از اتهام افشای اسرار دولتی تبرئه شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴

دادگاهی در پاکستان روز دوشنبه ۱۴ خرداد عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور را از اتهام افشای اسرار دولتی و خیانت تبرئه کرد.«عامر فاروق» رئیس دادگاه عالی پاکستان حکم صادر شده توسط ۲ قاضی دادگاه عالی اسلام‌آباد را اعلام کرد.

عمران خان پیشتر به اتهام انتشار عمومی پیام محرمانه سفیر پاکستان در آمریکا در سال ۲۰۲۲، به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در دوران نخست‌وزیری عمران خان، که دیگر متهم این پرونده است هم از این اتهام مبرا شده است.

خبرگزاری رویترز این اتفاق را یک پیروزی بزرگ برای عمران خان توصیف کرد.

حزب تحریک انصاف پاکستان که در سال ۱۹۹۶ به دست عمران خان تاسیس شده، نیز از حکم امروز دادگاه استقبال کرده است.

تظاهرات حامیان عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، کراچی، ۱۲ اسفند

علی ظفر، یکی از وکلای نخست‌وزیر پیشین پاکستان در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «ما این پیروزی را جشن خواهیم گرفت.»

عمران‌خان پیش‌ از این، اتهام وارده به خود در پرونده افشای اسناد دولتی را «توطئه» ایالات متحده و ارتش پاکستان دانسته و گفته بود به دنبال سفرش به روسیه، پیش از آغاز مناقشه اوکراین در سال ۲۰۲۲، واشینگتن و ارتش پاکستان خواستار سرنگونی دولت او بودند.

دولت آمریکا و ارتش پاکستان این اتهامات را رد کرده‌اند.

عمران خان به دلیل به راه انداختن مبارزه‌ای بی‌سابقه‌ علیه سیستم نظامی پاکستان که به طور مستقیم دهه‌ها بر این کشور حکومت کرده است، مورد بغض نظامیان قدرتمند این کشور است.

به‌رغم صدور این حکم مبنی بر برائت نخست‌وزیر پیشین پاکستان، عمران خان به دلیل محکومیت‌های دیگرش همچنان در زندان باقی خواهد ماند.

او به اتهام نقض اصول اسلامی در جریان ازدواج خود با بشرا بی‌بی، همسرش به هفت سال زندان محکوم شده است و از اواخر ماه آگوست ۲۰۲۳ (شهریور سال گذشته) در زندان مرکزی راولپندی، موسوم به ادیاله، به سر می‌برد.

عمران خان مجموعا با چهار پرونده عمده دیگر دست به گریبان است. دو پرونده در مرحله تجدید نظر قرار دارد و حکم قطعی آنها صادر نشده است.

پرونده «فروش غیرقانونی هدایای دولتی» یکی دیگر از مهمترین پرونده‌هایی است که عمران خان و همسرش با آن روبرو هستند. این دو، روز هشتم اسفند سال گذشته نیز برای پاسخ‌ به اتهامات مربوط به رشوه‌خواری و پول‌شویی به دادگاه فراخوانده شدند.

عمران خان ۷۱ ساله به دلیل سابقه عضویت در تیم ملی کریکت پاکستان از شهرت فراوانی در میان مردم این کشور برخوردار است. گفته می‌شود او بر پایه همین محبوبیت تشکیل حزب داد و به نخست‌وزیری رسید.

با اینکه عمران خان که با حکم سه سال محکومیت در یک پرونده فساد مالی از شرکت در انتخابات عمومی پاکستان که روز ۱۹ بهمن محروم شد اما دادگاه عالی و کمیسیون انتخابات به این نیز بسنده نکرد و استفاده از نماد حزب عمران خان، یعنی چوب کریکت، را نیز منع کرد. از همین رو نامزدهای حزب او مجبور شدند به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کردند.

نامزدهای مستقل حامی عمران خان بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را در میان تمامی احزاب در انتخابات اخیر این کشور به دست آوردند. با وجود این، ائتلاف دو حزب «مسلم لیگ» و «مردم» پاکستان برای تشکیل دولت، توانست همفکران عمران خان را از قدرت دور نگه داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها