دونالد ترامپ در گفت‌وگو با رسانه‌ها در پایان جلسه استماع، نیویورک، ۲۲ آوریل ۲۰۲۴

سرنوشت سیاسی ترامپ در دستان هیات منصفه

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

دادگاه کیفری دونالد ترامپ درحالی به هفته هفتم خود وارد شده که گردآوری داده‌ها و استماع شهادت‌ها به پایان رسیده و اسناد و یافته‌های این چندهفته دادگاه به هیات‌منصفه ارجاع شده تا درباره این پرونده تصمیم‌گیری کند.

نتیجه این بررسی هر چه که باشد نه تنها به شدت بر آینده سیاسی ترامپ که انتخابات پیش‌رو و سپهر سیاسی آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ترامپ ۷۷ ساله که اینک بیش از هر زمان دیگری خود را نامزد نهایی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ۲۰۲۴ قلمداد می‌کند، به اتهام جعل ۳۴ سند تجاری برای پنهان کردن رشوه و حق‌السکوت به استورمی دنیلز، هنرپیشه فیلم‌های بزرگسال که ادعا می‌کند با ترامپ رابطه جنسی نیز داشته است، تحت پیگیرد است.

ترامپ تمامی این اتهامات و رابطه جنسی را منکر شده است.

این ادعا در حالی است که در خلال دادرسی، دادستانی مدعی شد ترامپ بازپرداخت هزینه‌ خدمات حقوقی به وکیل خود را به درستی ثبت نکرده است.

هیات منصفه که متشکل از ۱۲ شهروند نیویورکی است از روز چهارشنبه جلسات نشست و بررسی خود را شروع می‌کند. این‌که این بررسی چقدر طول بکشد پرسشی است که پاسخش تنها منوط به تصمیم هیات منصفه است.

موضوع مهم و البته بنیادین این بررسی‌ها اما تصمیم هیات منصفه است که آیا آن‌ها مصمم می‌شوند یکی از روسای جمهور آمریکا را برای نخستین بار به جرمی کیفری محکوم کنند یا نه.

این تصمیم نتیجه یکی از سه سناریوی پیش‌رو است:

سناریوی اول: ترامپ مجرم است

این یکی از احتمالات پیش‌رو است که رییس‌جمهوری پیشین بابت اتهامات وارد شده مجرم شناخته شود اما این کار مشروط به این اصل است که تمامی این ۱۲ عضو هیات منصفه که دارای پیشینه و گرایش‌های حزبی مختلفی هستند، بالاتفاق نظری واحد داشته باشند.

در این صورت و با نظر قاضی که رای نهایی را صادر می‌کند ممکن است ترامپ مجبور به پرداخت جریمه و در نادرترین شکل به تا چهار سال زندان محکوم شود. با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی حاکم بر ایالات متحده، سابقه سیاسی ترامپ و وضعیت سنی او این احتمال ضعیف است هرچند که بعید نیست.

اگر چنین اتفاق دور از ذهنی رخ بدهد در آن صورت تیم حفاظت ترامپ یکی از بغرنج‌ترین چالش‌ها را برای محافظت از او در زندان خواهند داشت.

البته باید در نظر داشت که تیم وکلای ترامپ حتما درخواست تجدید نظر و استیناف خواهند کرد و بحث اطاله دادرسی و ابطال محاکمه نیز مطرح است کما این‌که پیش‌تر نیز چنین درخواستی مطرح شده هرچند موفق نبوده است.

سناریوی دوم: ترامپ از اتهامات مبراست

این نیز یکی دیگر از احتمالات پیش‌روست که بنا به نظر بعضی از روزنامه‌نگاران و ناظران حاضر در دادگاه، در روزهای آخر دادرسی بیشتر تقویت شده است. زیر سوال بردن اعتبار شاهد کلیدی دادستان یعنی مایکل کوهن که پیش‌تر وکیل ترامپ بوده، باعث شده تا این سناریو تا حدی تقویت شود هر چند که حتی خود تیم ترامپ هم خیلی روی آن حساب نکرده‌اند.

اگر این اتفاق بیفتد عملا کارزار ترامپ از آن به عنوان برگ برنده‌ای مهم در رقابت‌های انتخاباتی سود خواهند جست و البته این اتفاق ضربه بزرگی به پیکره سیاسی دموکرات‌ها در ماه‌ها یا هفته‌های منتهی به انتخابات خواهد بود. دفتر دادستان منطقه‌ای منهتن که این پرونده را به جریان انداخته نیز بازنده بزرگ این جریان خواهد بود.

سناریوی سوم: بن‌بست رایزنی‌ها

این سناریو یکی از قوی‌ترین سناریوهاست و تیم ترامپ هم احتمالا روی آن سرمایه‌گذاری معنوی کرده است. عدم همراهی تنها یکی از اعضای هیات منصفه با بقیه و نرسیدن آن‌ها به اجماع بر سر رای نهایی، می‌تواند به بن‌بست رایزنی در هیات منصفه منجر شود که در این صورت قاضی چاره‌ای نخواهد داشت جز این‌که محاکمه را متوقف کند. در پرونده‌های کیفری همه اعضای هیات منصفه باید هم‌ نظر باشند والا دادرسی مخدوش تلقی می‌شود. البته محتمل است که قاضی درخواست کند تا هیات منصفه دوباره تشکیل جلسه دهد و برای دو و یا حتی سه بار این رایزنی‌ها از نو انجام شود.

وقوع چنین اتفاقی بازهم پیروزی برای کمپ ترامپ است چرا که زمینه برای بهره‌برداری تبلیغاتی را فراهم می‌کند. به لحاظ تئوریک دفتر دادستانی منهتن می‌تواند دوباره پرونده را در دادگاه مطرح کند هرچند که وقوع این اتفاق روی کاغذ محتمل‌تر از واقعیت است و با توجه به هزینه‌های مالی و سیاسی خیلی محلی از اعراب نخواهد داشت.

به‌جز این پرونده که ترامپ در آن متهم شده است که از طریق وکیل پیشین خود مایکل کوهن به استورمی دنیلز ، هنرپیشه فیلم‌های پورن حق‌السکوت داده، او همچنین متهم است که از طریق دیوید پکر ناشر مجله نشنال اینکوایرر به کارن مک‌دوگال، دیگر هنرپیشه فیلم‌های پورن و دینو ساجدین، دربان برج ترامپ در نیویورک که مدعی است شاهد روابط نامشروع ترامپ بوده، نیز حق‌السکوت پرداخته است. ناشر مجله نشنال اینکوایرر با خرید انحصاری داستان این دو نفر و عدم انتشار آن عملا به کارزار انتخاباتی ترامپ کمک کرده است.

روند مورد ادعایی پرداخت موارد حق‌السکوت از سوی دونالد ترامپ

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها