شاهدان در دادگاه درباره رابطه ترامپ و استورمی دنیلز شهادت دادند

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۸

دیوید پکر، ناشر سابق نشنال انکوایرر، روز جمعه در دادگاه جنایی دونالد ترامپ شهادت داد که او برای کمک به نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، اجازه انتشار خبرها در مورد رابطه ادعایی جنسی ترامپ را نداد با اینکه می‌دانست این خبر باعث افزایش فروش نشریه خواهد شد.

پکر ۷۲ ساله برای سومین روز در دادگاهی که اولین دادگاه جنایی یک رییس‌جمهوری آمریکا در تاریخ این کشور محسوب می‌شود، شهادت داد و به پرسش‌های دادستان‌ها پاسخ گفت.

هنگامی که دادستان از دیوید پکر پرسید آیا انتشار گزارشی درباره ادعای کارن مک‌دوگال مدل سابق پلی‌بوی مبنی بر داشتن رابطه نامشروع با ترامپ در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ در حکم معدن طلایی برای این نشریه بود یا خیر؟ او گفت بله.

با این حال، پکر افزود که پس از پرداخت پول به مک دوگال، او ترجیح داد این گزارش و خبرهای مرتبط با آن منتشر نشود، زیرا چنین کاری به شانس ترامپ جمهوری‌خواه برای پیروزی در انتخابات بر هیلاری کلینتون دموکرات آسیب می‌رساند.

دادستان دوباره از او پرسید:«شما داستان را به این دلیل منتشر نکردید که به نامزد، دونالد ترامپ کمک کنید؟»

پکر در پاسخ گفت بله.

این پاسخ، شهادت قبلی دیوید پکر را تایید کرد. او پیشتر گفته بود که با کمپین ترامپ برای سرکوب اتهام‌های مربوط به داشتن روابط جنسی در زمانی که نامزد ریاست جمهوری وقت با چندین اتهام سوء رفتار جنسی روبه‌رو بود، همکاری کرده است.

پکر اولین شاهد در این پرونده است که در آن ترامپ ۷۷ ساله به جعل سوابق تجاری برای پنهان کردن پرداخت پول به استورمی دنیلز، ستاره فیلم‌های پورن استورمی دنیلز متهم است. ترامپ این ادعا را رد کرده و خود را بی‌گناه دانسته است.

پکر شهادت داد که نشریه او برای دو خبری که هرگز منتشر نکرد، پول پرداخته است. پکر همچنین به ترامپ هشدار داد که دنیلز به دنبال فروش خبر و جزییات رابطه جنسی خود با ترامپ است.

وکلای مدافع ترامپ استدلال می‌کنند که پرداخت حق السکوت، برای جلوگیری از شرمساری خانواده ترامپ و نه برای محافظت از کمپین ریاست‌جمهوری او انجام شده است.

پس از شهادت پکر، دادستان‌ها دو شاهد دیگر را به جایگاه فراخواندند.

رونا گراف، که از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۲۱ به‌عنوان دستیار تجاری ترامپ کار می‌کرد، شهادت داد که قبل از آنکه دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری نامزد شود، استورمی دنیلز را دست کم یک بار در برج ترامپ دیده است.

او گفت که از ترامپ شنیده است که علاقه‌مند است او را برای برنامه تلویزیونی «The Apprentice» که مجری آن بود، انتخاب کند.

او گفت که آدرس‌های ایمیل دنیلز و مک دوگال در سیستم‌های کامپیوتری شرکت ترامپ ذخیره شده است.

هنگامی که رونا گراف از جایگاه شاهد خارج شد، ترامپ با او دست داد.

شاهد دیگر، گری فارو که یک بانکدار است، شهادت داد که مایکل کوهن، وکیل ترامپ، اندکی قبل از انتخابات برای دو شرکت ظاهری، از جمله یکی که از آن برای پرداخت پول دنیلز استفاده می‌شد، نزد او حساب باز کرده است.

«من می‌دانم چه چیزی را به خاطر می‌آورم»

در طول پرسش از شاهدان، امیل بوو وکیل مدافع ترامپ به دنبال تضعیف اعتبار پکر بود.

بوو از پکر پرسید که آیا به اشتباه شهادت داده است که ترامپ در کاخ سفید از او برای رسیدگی به اخبار منفی تشکر کرده است؟ چنین امری با گزارش ماموران اف‌بی‌آی که قبلاً با پکر مصاحبه کرده بودند، در تضاد است زیرا در گزارش ماموران اف‌بی‌آی پکر گفته بود که ترامپ از او قدردانی نکرده است.

پکر گفت که ممکن است گزارش اف‌بی‌آی اشتباه باشد.

او خطاب به ۱۲ عضو هیات منصفه و شش عضو علی‌البدل آن در دادگاه نیویورک گفت: «من می‌دانم درباره چه چیزی شهادت داده‌ام و می‌دانم چه چیزی را به خاطر می‌آورم.»

بوو از پکر پرسید که آیا اظهارات او با حقایق مندرج در توافقنامه شرکت مادر انکوایرر برای همکاری با مقام‌های قانونی برای اجتناب از پیگرد مطابقت دارد یا خیر؟ پکر در پاسخ هرگونه عدم تطابق اساسی را رد کرد.

بوو همچنین به دنبال این بود که نشان دهد روزنامه‌نگاری مبتنی بر دریافت پول دیوید بکر به ترامپ محدود نمی‌شود.

پکر روز پنجشنبه در پاسخ به پرسشی که وکیل مدافع ترامپ از او پرسید، گفت که انکوایرر صدها هزار دلار برای به دست آوردن اخبار زنانی که در سال ۲۰۰۳ در زمان نامزدی آرنولد شوارتزنگر برای فرمانداری کالیفرنیا مطرح کرده بودند، پرداخت کرد تا بگویند با او رابطه دارند.

دادستان‌ها می‌گویند توافق پکر با ترامپ باعث فساد و تقلب در انتخابات ۲۰۱۶ شد. در جریان رسیدگی به این پرونده پکر موافقت کرد که در ازای در امان ماندن از پیگرد قضایی و مواجه شدن با اتهام‌های جنایی، با مقام‌ها همکاری کند.

ترامپ اولین رییس‌جمهوری سابق آمریکا است که با اتهام‌های جنایی روبه‌رو می‌شود. این محاکمه که انتظار می‌رود تا ماه مه ادامه داشته باشد، می‌تواند تنها مورد از چهار پیگرد کیفری او باشد که قبل از رقابت انتخاباتی مجدد او با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر، به پایان برسد.

دادگاه عالی ایالات متحده یکی از این پرونده‌ها را که در آن ترامپ به تلاش برای لغو شکست خود در سال ۲۰۲۰ در برابر بایدن متهم شده، برای ماه‌ها به تعویق انداخته است.

دادگاه عالی آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ممکن است راه برای اعطای مصونیت به ترامپ در قبال اتهام‌های جنایی باز باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها