کانادا برای ۵ هزار شهروند غزه ویزای اقامت موقت صادر می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

کانادا روز دوشنبه، هفتم خرداد، اعلام کرد برای پنج هزار شهروند غزه روادید صادر می کند. هم‌زمان وزیر امور خارجه کانادا با ابراز نگرانی شدید از حمله یکشنبه شب اسرائیل به رفح تاکید کرد که این کشور از عملیات نظامی اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کند.

دولت کانادا در ماه دسامبر اعلام کرده بود که برای هزار شهروند غزه که اقوامی در کانادا دارند، ویزای اقامت موقت صادر خواهد کرد.

مارک میلر، وزیر مهاجرت کانادا، روز دوشنبه گفت:«در حالی که خروج از غزه در حال حاضر امکان پذیر نیست، هر لحظه ممکن است که وضعیت تغییر کند. با افزایش این سقف صدور ویزا، ما آماده خواهیم بود تا با پیشرفت وضعیت به افراد بیشتری کمک کنیم.»

به گفته سخنگوی وزارت مهاجرت کانادا، تا کنون برای ۴۴۸ شهروند غزه ویزای اقامت موقت کانادا صادر شده و از این میانُ ۴۱ نفر وارد کانادا شده‌اند.

در همین حال، ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا، نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت:«ما به‌شدت نگران حملات به غیرنظامیان در رفح هستیم.»

او افزود که کانادا از عملیات نظامی اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کند.

وزیر امور خارجه کانادا، با تکرار سخنان بسیاری از رهبران جهان که خواستار اجرای حکم دادگاه بین‌المللی دادگستری برای توقف حملات اسرائیل شده‌اند، گفت:«این سطح از رنج انسانی باید به پایان برسد. ما خواستار آتش‌بس فوری هستیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر گفته بود که حمله یکشنبه شب به رفح به منظور ایجاد تلفات در غیرنظامیان نبوده و «اشتباه غم‌انگیزی» روی داده است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، در حمله اسرائیل به غزه نزدیک به۳۶ هزار فلسطینی کشته شده اندږ به گفته آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد، آنروا، تخمین زده میشود که یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، معادل بیش از ۷۵ درصد از جمعیت غزه، آواره شده اند.

اسرائیل عملیات نظامی خود را پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر سال ګذشته آغاز کرد. بر اساس آمارهای دولت اسرائیل، نیروهای حماس در آن حمله ۱۲۰۰ نفر را کشتند و بیش از۲۵۰ نفر را به گروگان را گرفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها