سخنرانی نتانیاهو در کنگره در سوم مارس ۲۰۱۵

مایک جانسون: نتانیاهو به‌زودی در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

مایک جانسون، رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه سوم خرداد گفت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به زودی در نشست مشترک کنگره سخنرانی خواهد کرد.

این در حالی است که تنش‌ها بین نتانیاهو و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا بر سر نحوه مدیریت جنگ غزه از سوی رهبری اسرائیل همچنان ادامه دارد.

جانسون که از منتقدان سیاست‌های دولت دموکرات آمریکا در قبال اسرائیل است، هنگام سخنرانی در مراسم سالانه روز استقلال در سفارت اسرائیل در واشینگتن افزود که سخنرانی نتانیاهو در نشست مشترک کنگره، نمایشی قوی از حمایت ما از دولت اسرائیل در زمانی است که آنها بیش از هر زمان دیگر به این حمایت نیاز دارند.»

در شرایطی که اعتراضاتی در سراسر کشور به ادامه جنگ غزه صورت گرفته و دولت زیر فشار است، دموکرات‌ها از این رویداد چندان خوشحال نیستند.

دولت‌های مختلف در آمریکا، معمولا یک مقام بلندپایه را به مراسم روز استقلال فرستاده‌اند. سال گذشته، کاملا هریس معاون رییس‌جمهوری در این مراسم سخنرانی و بر حمایت آمریکا از اسرائیل تاکید کرد. با این حال، او در ماه‌های اخیر وضعیت غزه را «فاجعه انسانی» خوانده و خواستار برقراری آتش‌بس شده است.

یک مقام اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفت که سفارت این کشور در آمریکا امسال می‌خواهد به پاس قدردانی از تصویب میلیاردها دلار کمک نظامی جدید ایالات متحده از سوی کنگره، از قانونگذاران به شیوه‌ای دو حزبی تقدیر کند.

مراسم سفارت اسرائیل، هم‌زمان با ضیافت شام دولتی کاخ سفید برای ویلیام روتو، رییس‌جمهوری کنیا، برگزار شد و به گفته این مقام اسرائیلی، همین امر باعث ایجاد اختلاف در برنامه‌ریزی برای اعضای کابینه شد.

در این مراسم، پیت آگیلار، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان و درک شولت، مشاور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا حضور داشتند.

آگیلار در سخنرانی خود گفت:«ما به‌عنوان آمریکایی بر تعهد خود به حاکمیت اسرائیل تاکید می‌کنیم.»

جانسون و آگیلار، هر دو تصمیم دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را برای درخواست صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل محکوم کردند. دادستان همچنین خواستار صدور حکم برای دستگیری رهبران حماس مسئول حمله مرگبار فرامرزی هفتم اکتبر به اسرائیل شده است که باعث آغاز جنگ غزه شد.

جانسون با انتقاد از بایدن گفت: «برخی از رهبران به‌دنبال جلوگیری از ارسال سلاح‌های حیاتی به اسرائیل بوده‌اند.

بایدن اخیرا ارسال یک محموله بمب به اسرائیل را متوقف کرد و هشدار داد که اگر نتانیاهو دست به یک حمله زمینی تمام عیار به شهر رفح در جنوب غزه بزند، ممکن است ارسال محموله‌های بمب به اسرائیل را به تعویق بیندازد.

مایک جانسون، پیشتر به چاک شومر، رهبر دموکرات اکثریت سنا، اولتیماتوم داده بود که نامه‌ دعوت از نتانیاهو برای سخنرانی را امضا کند، در غیر این صورت، نخست‌وزیر اسرائیل فقط در مجلس نمایندگان سخنرانی خواهد کرد.

شومر با وجود اینکه در ماه مارس، در اقدامی کم‌سابقه از نتانیاهو انتقاد کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید در اسرائیل شده بود، اعلام کرده است که کنگره آماده میزبانی از نخست‌وزیر اسرائیل است.

جانسون هنوز تاریخ این سخنرانی را مشخص نکرده است. نتانیاهو تا کنون سه بار در کنگره آمریکا سخنرانی کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها