عده‌ای از ایرانی‌ها با آتش‌بازی و شاد‌نوشی مرگ احتمالی رئیسی را جشن گرفتند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰

سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی و همراهانش بسیاری از ایرانی‌ها را به وجد آورده و پیام‌های ارسالی به ایران اینترنشنال و انبوه نظرات کاربران در رسانه‌های اجتماعی حکایت از استقبالشان از مرگ احتمالی رئیسی دارد. تصاویری از آتش‌بازی و شاد‌نوشی به مناسبت این اتفاق هم منتشر شده است.

حدود ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت خبر سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی در آذربایجان‌شرقی منتشر شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان‌شرقی و محمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز از جمله سرنشینان این بالگرد و همراه رئیسی بودند.

در پی این اتفاق، ده‌ها پیام از سوی مخاطبان برای ایران‌اینترنشنال ارسال شد و هزاران نوشته هم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که مضمون اغلب آنها چشم‌انتظاری برای شنیدن خبر مرگ رئیسی است.

بسیاری از کاربران هم با ساختن طنز به این ماجرا پرداخته‌اند و از جمله به دلیل احتمال وجود حیوانات وحشی مانند گرگ و خرس در منطقه محل سقوط بالگرد، آرزو کرده‌اند که این حیوانات به رئیسی و همراهانش حمله کرده باشند.

چند ویدیو نیز از شهرهای مختلف مانند قزوین و سقز به ایران‌اینترنشنال رسید که در آن‌ها شهروندان مشغول رقص و شادی در خیابان‌ها،‌ آتش‌بازی و شادنوشی «به سلامتی» مرگ رئیسی هستند.

دختران مینو مجیدی، معترض کشته‌شده در خیزش انقلابی هم با انتشار ویدیویی برای احتمال مرگ رئیسی شادنوشی کرده و پیک به هم زدند.

یک شهروند در پیامی درباره احتمال مرگ رییس دولت سیزدهم گفت: «وقتی نفرین ۸۰ میلیون پشتت باشد، زنده بر نمی‌گردی.»

شهروندی دیگر به شادی و خوشحالی از ته دل ایرانیان در پی انتشار این خبر اشاره کرد و آن را به انرژی مردم پس از انتشار خبر باخت تیم ملی فوتبال ایران از آمریکا در سال ۱۴۰۱ و هم زمان با خیزش انقلابی ایرانیان شبیه دانست.

در جریان شادی‌های سراسری پس از باخت تیم ملی در شامگاه هشتم آذر ۱۴۰۱، مهران سماک با شلیک مستقیم ماموران حکومتی در انزلی کشته شد.

شماری از شهروندان در پیام‌هایشان به اظهار شادی از احتمال مرگ رئیسی پرداختند و آن را «مرگ چند جنایتکار»، «کارمای قتل‌عام زندانیان سیاسی در دهه ۶۰» و نتیجه «نفرین هزاران خانواده داغ‌دار» توصیف کردند.

ابراهیم رئیسی در سال ۶۷ معاون دادستان تهران و عضو «هیات مرگ» بود که مسئولیت تصمیم‌گیری درباره اعدام هزاران زندانی سیاسی را بر عهده داشت.

شهروندی در همین زمینه با ارسال پیامی به ایران‌اینترنشنال گفت: «از مکافات عمل غافل نشو... هرگز فکرش را نمی‌کردم عده‌ای دست به دعا بردارند برای مردن کسی. ببین چقدر ظلم کرده که به این درجه رسیده است.»

پیام مخاطبی دیگر نیز به درخواست صداوسیما و رسانه‌های حکومتی از مردم درباره «دعا برای سلامتی» رئیسی اشاره داشت: «آه ملت پشتش بود بعد جمهوری اسلامی انتظار دارد برایش دعا کنیم.»

صداوسیمای جمهوری اسلامی از «قرائت دعای توسل توسط زائران حرم امام رضا» برای سلامتی رئیسی و همراهانش خبر داد.

علاوه بر آن،‌ صفحه اینستاگرام ابراهیم رئیسی هم ساعاتی پیش از مردم خواست برای سلامتی او و همراهانش «نذر ختم صلوات» کنند.

ویدیوی منتشر شده در رسانه‌ها حاکی است گروهی از حامیان حکومت، کنار مزار قاسم سلیمانی در کرمان برای سلامتی رئیسی مراسم دعا برگزار کردند.

در تهران نیز گروهی از حامیان حکومت در میدان ولیعصر برای سلامتی رئیسی مراسم دعا برگزار کردند.

سقوط بالگرد رئیسی در منطقه‌ای بین اردشیر و برازین از توابع شهر ورزقان در استان آذربایجان‌شرقی رخ داد و حدود دو ساعت پس از انتشار خبر آن، خبرگزاری ایرنا خبرگزاری اعلام کرد با توجه به شرایط جغرافیایی و آب‌وهوایی منطقه، عملیات جست‌و‌جو و نجات زمان‌بر خواهد بود.

به گفته این رسانه، منطقه سنگلاخ، مه‌آلود و بارانی است و این شرایط، امدادرسانی را بسیار سخت کرده است.

چند ساعت پس از انتشار این خبر، هزاران پست در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که بیشتر این واکنش‌ها در ایکس همراه با طنز و شوخی همراه بود.

کاربری در راستای آرزوی طنزآمیز شهروندان برای پیدا نشدن رئیسی در جنگل‌های ارسباران نوشت: «اسم روستایی که اطرافش هلیکوپتر سقوط کرده قوردلار هست، یعنی گرگ‌ها.»

حسین رونقی، فعال سیاسی به تمجید از جنگل‌های ارسباران پرداخت و کاربری در پاسخ به او نوشت: «انتقام سخت به فرود سخت در مه تبدیل شد.»

خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی ساعتی پس از انتشار خبر سانحه، تایید کرد بالگرد حامل ابراهیم رئیسی دچار «فرود سخت» شده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، هشتگ فرود سخت صدها بار در ایکس استفاده شد.

هشتگ‌های «رئیسی» و «رییسی» نیز در مدت حدود هفت ساعت پس از انتشار خبر سانحه، بیش از ۱۳۳ هزار بار در ایکس تکرار شد.

سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای کاربران را تهدید کرد که «کلیه صفحات فعالان فضای مجازی تحت رصد پلیس است».

کاربری با انتشار سخنرانی خامنه‌ای، نوشت: «قیافه‌اش و لحنش جوری است که انگار کار خودش بوده. آخرش هم تلویحا تایید کرد که رئیسی مرده است.»

خامنه‌ای در نخستین واکنش به وقوع سانحه برای بالگرد رئيسی و هیات همراه او گفت: «امیدواریم خداوند رییس‌جمهور و همراهان او را به آغوش ملت برگرداند.»

رهبر جمهوری اسلامی افزود: «ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.»

برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی به بازنشر دوربین مخفی سه سال پیش حامیان حکومت پرداختند که موضوعش کشته شدن سید ابراهیم رئیسی بر اثر «سقوط بالگرد» در جریان یک سفر استانی بود.

کاربری هم با اشاره به جانشین رئیسی نوشت: «محسن رضایی الان دارد گرم می‌کند برای انتخابات.»

پست یکی از کاربران بازنشر دیدار رئیسی با اردوغان در بهمن سال گذشته بود که در آن شعری با مضمون «خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل» خواند.

او نوشت: «آرام بخواب که فالت تعبیر شد!»

برخی نیز به گمانه‌زنی درباره علت سقوط بالگرد او پرداختند و از احتمالاتی چون «حذف درون سیستمی» از سوی برخی ارکان جمهوری اسلامی تا حمله اسرائیل را مطرح کردند.

فرزین ندیمی، تحلیل‌گر امور دفاعی در همین زمینه و درباره ویژگی بالگردهایی که برای مقامات عالی‌رتبه کشور استفاده می‌شوند به ایران‌اینترنشنال گفت این بالگردها می‌توانند محل دقیق سقوط را نشان بدهند. مگر اینکه در اثر انفجار، سیستم اضطراری آن از کار افتاده باشد.

او گفت: «احتمال دارد در آن بمبی منفجر شده یا به خاطر اشتباه خلبان، بالگرد با صخره برخورد کرده باشد.»

با وجود آنکه طی شش ساعت از سقوط بالگرد، هنوز خبری دقیق درباره مرگ ابراهیم رئیسی منتشر نشد اما برخی کاربران تصاویری از آتش‌بازی در مناطق مختلف تهران با توضیح «جشن مردم» منتشر کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها