خامنه‌ای تعداد موشک‌های به هدف رسیده سپاه در اسرائیل را «موضوع فرعی» خواند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

علی خامنه‌ای در اولین اظهارنظر عمومی پس از حملات متقابل جمهوری اسلامی و اسرائیل به یکدیگر، ضمن سکوت درباره حمله اخیر اسرائیل به پایگاه ارتش در اصفهان، تعداد موشک‌های به‌هدف‌رسیده سپاه در اسرائیل را «موضوع فرعی» خواند.

رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه دوم اردیبهشت در دیدار با فرماندهان عالی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، به حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران در شامگاه ۲۵ فرودین به اسرائیل اشاره کرد.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، جمهوری اسلامی در جریان این حمله ۱۸۵ پهپاد، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین‌به‌زمین به سوی اسرائیل شلیک کرد که تنها به یک تاسیسات نظامی در جنوب این کشور خسارتی محدود زد.

خامنه‌ای ضمن تایید تلویحی ناکامی جمهوری اسلامی در هدف قرار دادن مواضع اسرائیل گفت: «موضوع تعداد موشک‌های شلیک‌شده و یا موشک‌های به هدف اصابت کرده که طرف مقابل بر روی آن‌ها متمرکز شده، موضوع دست دوم و فرعی است.»

او افزود: «موضوع اصلی ظهور قدرت اراده ملت ایران و نیروهای مسلح در عرصه بین‌المللی و اثبات آن است.»

این اظهارات در شرایطی است که برخی تحلیل‌گران گفته‌اند هزینه حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل بالا بود و دستاوردی نداشت.

حامد شیبانی‌راد، دبیر حزب ایران نوین، در مصاحبه با ایران‌اینترنشنال به «اعلام خبر حمله پیش از شروع عملیات» اشاره و تاکید کرد: «صدها موشک و پهپاد به هزینه مردم ارسال شدند و تقریبا هیچ‌کدام به نتیجه نرسیدند . اینکه ساعت‌ها طول کشید تا پرتابه‌ها به مقصد برسند صرفا اجرای نمایشی پوشالی بود.»

مهدی مهدوی‌آزاد، ‌روزنامه‌نگار نیز به «هزینه مالی سنگینی» اشاره کرد که این حمله به اقتصاد ایران زد و آن را «اشتباهی استراتژیک» مانند حمله اواخر دی ماه گذشته به پاکستان خواند که هنوز هم هدف جمهوری اسلامی از آن دقیقا مشخص نشده است.

به گفته مهدوی‌آزاد، این شکل از حمله باعث شد ترس اسرائیل از تهدیدهای چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی بریزد.

او به ایران‌اینترنشنال گفت که این حمله با اینکه اعلان جنگ رسمی جمهوری اسلامی به اسرائیل بود اما نشان داد «استراتژی حمله زنبوری» که مقام‌های حکومت از مدت‌ها پیش مدعی آن بودند، هیچ دستاوردی نداشته است.

جمهوری اسلامی برای انتقام از حمله مرگ‌بار به کنسولگری خود در دمشق اسرائیل را هدف قرار داد.

اسرائیل رسما مسئولیت حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی را نپذیرفته و به گفته مقام‌های آمریکایی، اسرائیل در روز جمعه گذشته در پاسخ به حمله سپاه، به یک پایگاه نظامی ارتش در اصفهان حمله کرد.

تحلیل تصاویر ماهواره‌ای که به ایران‌اینترنشنال رسیده، گزارش‌های رسانه‌ای را مبنی بر اینکه در حمله اسرائیل در روز جمعه به پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان، بخش مرکزی سیستم پدافندی اس-۳۰۰هدف قرار گرفته، تایید می‌کند.

خامنه‌ای در دیدار روز یکشنبه هیچ اشاره‌ای به این حمله اسرائیل نکرد.

این در حالی است که حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران پس از حمله به اسرائیل گفته بود جمهوری اسلامی از این پس به هر حمله دیگر اسرائیل، از مبدا ایران پاسخ خواهد داد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در دو روز گذشته تلاش کردند حمله روز جمعه به پایگاه اصفهان را ناچیز قلمداد کنند.

خامنه‌ای که فرماندهی کل قوای جمهوری اسلامی را در دست دارد، همچنین از فرماندهان نیروهای مسلح خواست «نوآوری در تسلیحات و شیوه‌ها و همچنین شناخت روش‌های دشمن» را در دستور کار خود قرار دهند.

پس از حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، آمریکا و بریتانیا همزمان تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی و افراد و نهادهای نظامی جمهوری اسلامی از جمله ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی دریایی سپاه پاسداران وضع کردند.

وزیران امور خارجه گروه هفت نیز روز جمعه در پایان نشست خود در کاپری ایتالیا، اعلام کردند آماده‌اند در پاسخ به افزایش اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌ جمهوری اسلامی، تحریم‌های بیشتری علیه تهران وضع و اعمال کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها