صدیقه وسمقی بدون روسری به بیمارستان فارابی اعزام شد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

صدیقه وسمقی، قرآن‌پژوه مخالف حجاب اجباری، دوشنبه ۲۷ فروردین، بدون روسری و همراه با سه مامور زن و مرد از زندان اوین به بیمارستان فارابی تهران اعزام شد. اعزام این زندانی عقیدتی برای معاینه چشم‌هایش صورت گرفته و قرار است پزشکی قانونی در مورد عدم تحمل کیفر او اظهار نظر کند.

حساب کاربری وسمقی در اینستاگرام، روز چهارشنبه گزارش داد که پزشکان بیمارستان فارابی حدود سه ساعت معاینات و آزمایش‌هایی روی شبکیه و قرنیه چشم این زندانی سیاسی انجام دادند و گفته‌اند نتایج نهایی معاینه خود را به بهداری زندان اوین ارایه خواهند کرد.

بر اساس این گزارش قرار است نتایج نهایی معاینات از طریق بهداری زندان اوین به پزشکی قانونی ارسال شود تا در مورد عدم تحمل کیفر وسمقی اظهار نظر کند و وکیل این زن زندانی هم در حال پیگیری این موضوع است.

این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۲۹ فروردین در پیامی از زندان اوین درباره تحمیل حجاب اجباری نوشت صدور فرمان درگیر شدن با مردم به‌ویژه زنان با هر هدفی که باشد کاری ضد وطنی، نابخشودنی و مخالف منافع ملی است.

او در این پیام تاکید کرد که مسوولیت فجایع حاصل از صدور فرمان درگیر شدن با مردم متوجه صادرکنندگان و مجریان آن خواهد بود.

روز ۲۳ فروردین، ۳۲۰ فعال سیاسی و مدنی با امضای بیانیه‌ای به ادامه بازداشت وسمقی اعتراض و درباره وضعیت سلامتی‌اش اظهار نگرانی کردند.

آنان تاکید کردند که وسمقی با وجود محدودیت شدید بینایی، از حدود یک ماه پیش به اتهام مخالفت با حجاب اجباری زندانی شده است.

صفحه شخصی وسمقی در اینستاگرام، روز ۲۲ فروردین اعلام کرد که غلامعلی محمدی، رییس سازمان زندان‌ها، مانع از اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان و رسیدگی پزشکی به او شده است.

پیش از آن و در روز ۱۴ فروردین، وسمقی به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و فشار خونش به صورت اورژانسی به بیمارستان منتقل شده بود.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه نوبل صلح در پیامی از زندان اوین اعلام کرد مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی از رسیدگی پزشکی به وسمقی خودداری کرده‌اند.

محمدی از ابتلای وسمقی به تنگی نفس، حمله‌های عصبی، نوسان شدید فشار خون، فشار و سوزش در ناحیه سینه و لرزش دست و پا خبر داد و نوشت: «متاسفانه ایشان به دلیل ضعف شدید بینایی در فشار مضاعف و غیرقابل تحملی هستند و در بدو ورود به زندان، پزشکان زندان طی نامه‌ای عدم تحمل حبس وی را به مقامات قضایی اعلام کرده‌اند.»

وسمقی در ماه‌های اخیر از منتقدان سرسخت سیاست حجاب اجباری حکومت ایران بوده و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را دیکتاتور و نظام حاکم را سرکوب‌گر خوانده است.

او روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و پس از تفهیم اتهام در دادسرای اوین، به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این دین‌پژوه در نامه‌ای سرگشاده از زندان که روز ۱۵ فروردین منتشر شد، اعلام کرد برای تحقق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود، جدایی دین از حکومت امری ضروری است.

در این نامه آمده است: «۴۵ سال تجربه دردناک زیستن با قوانین شریعت که به عقیده نگارنده چیزی بیش از سنت‌های کهن نیست و به‌علاوه، ۴۵ سال زیستن با فقه افراطی جمهوری اسلامی، بسیاری از مردم ایران را به این نتیجه رسانده که دین باید از حکومت جدا شود.»

او از اسلام‌شناسان، اندیشمندان، حقوقدانان، آزادی‌خواهان و افکار عمومی خواست با تقبیح رفتارهای جمهوری اسلامی با زنان، در مسیر رهایی زنان در ایران و جهان اسلام و همچنین پیش‌برد آرمان برابری و دموکراسی گام بردارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها